بررسی تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی

بررسی تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی

به عنوان یکی از مقاطع فولادی پر کاربرد در صنایع مختلف می توان به انواع میلگرد اشاره کرد. به طور کلی میلگرد ها نوعی میله فولادی هستند که سطح مقطع آن ها به شکل دایره می باشد ؛ به این معنی که اگر یک میلگرد را در دست بگیرید و به سطح مقطع آن نگاه کنید شکل دایره ای خواهید دید. میلگرد ها در سایز های مختلف در اختیار متقاضیان و مشتریان عزیز قرار می گیرند تا برای موارد مختلف مورد استفاده واقع شوند. میلگرد ها به دلیل ویژگی ها و نقاط قوتی که دارند از کاربرد های فراوانی برخوردار می باشند و می توان گفت که نقش تعیین کننده ای در صنایع مختلف ایفا می کنند. با توجه به این موضوع قطعاً آشنایی داشتن با انواع میلگرد و تفاوت های آن ها مفید خواهد بود. در ادامه با بررسی تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی همراه ما باشید.

بررسی تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی

کاربرد و تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی از نظر شکل ظاهری

گفتیم که میلگرد ها به دلیل ویژگی ها و خواصی که دارند در موارد مختلف به کار گرفته می شوند. از جمله عمده ترین موارد مصرف میلگرد می توان به کاربرد میلگرد در صنعت ساختمان سازی و کاربرد میلگرد در سایر صنایع اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که میلگرد مورد استفاده در صنعت با میلگردی که در ساختمان سازی به کار می رود متفاوت است. عمدتاً از میلگرد در صنعت برای تولید ماشین آلات کشاورزی ، تجهیزات کشاورزی ، صنعت خودروسازی ، صنعت تولید پیچ و مهره و سایر اتصالات استفاده می شود و به خوبی از مزیت‌ های این قطعه فولادی کمک می گیرند. از طرفی نیز از میلگرد های ساختمانی برای افزایش استحکام بتن در سازه کمک گرفته می شود تا مقاومت آن در برابر نیرو های کششی و چرخشی افزایش پیدا کند. بارز ترین تفاوتی که در میلگرد ساده و ساختمانی مشاهده می ‌شود شکل ظاهری آن ها است. به طور کلی میلگرد ها در دو دسته آجدار و ساده قرار می گیرند و به میلگرد هایی که برآمدگی روی سطح آن ها وجود ندارد میلگرد ساده و در مقابل به میلگرد هایی که ناهمواری و برجستگی در سطح آن ها وجود دارد میلگرد آجدار می گویند. همچنین میلگرد ها طبق استاندارد روسی شامل چهار دسته A3 ، A2 ، A1 و A4 هستند و هر کدام از این دسته ها مشخصات فنی و در نتیجه خواص مکانیکی متفاوتی دارند. با اینکه میلگرد های ساده و آجدار هر دو در صنعت و ساختمان سازی به کار می روند اما میلگرد های A1 که ساده هستند عمدتاً در صنعت کاربرد دارند و سایر میلگرد ها که آجدارند بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. البته تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی به همینجا ختم نمی شود و برای بررسی موارد بیشتر همچنان همراه ما باشید.

بررسی بیشتر تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی

ترکیب شیمیایی: ترکیب شیمیایی نیز ویژگی دیگری است که می توان از آن به عنوان تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی یاد کرد. از آنجایی که میلگرد های صنعتی در مقایسه با میلگرد های ساختمانی کاربرد بسیار زیادی دارند ، از متریال مختلفی برای تولید آن ها استفاده می شود و تنوع بیشتری در مقدار عناصر آلیاژی ، نوع عناصر و مقدار کربن به کار رفته در آن ها مشاهده می‌ گردد که این موضوع خواص متعددی را در فولاد ایجاد می کند. از طرف دیگر برای تولید میلگرد های ساختمانی از آلیاژ ST37 استفاده می ‌شود و چندان تنوع زیادی در این مورد برای میلگرد های ساختمانی وجود ندارد.

خواص مکانیکی: بخشی از تفاوت‌ های میلگرد ساختمانی و میلگرد صنعتی نیز به خواص مکانیکی آن ها بر می ‌گردد. در واقع نوع آلیاژ به کار رفته در میلگرد تعیین کننده خواص مکانیکی آن می باشد. با اینکه خواصی مانند خمکاری و انعطاف پذیری بالا در میلگرد های ساختمانی چندان حائز اهمیت نیست اما مقاومت در برابر کشش و میزان سختی آن ها اهمیت فراوانی دارد. این در حالی است که بالا بودن استحکام و انعطاف پذیری ، بالا بودن میزان خم شدگی و قابلیت ماشین کاری در میلگرد های صنعتی بسیار مهم و قابل توجه است. به طور کلی در میلگرد های صنعتی باید قابلیت خمکاری بالا وجود داشته باشد ولی وجود این ویژگی در میلگرد های ساختمانی لزومی ندارد و خواص دیگری باید مورد توجه قرار گیرد.

قطر و سایز: برای سایز میلگرد های صنعتی تنوع بیشتری وجود دارد ولی در مقابل میلگرد های ساختمانی در سایز های محدود از ۸ تا ۳۲ میلی متر عرضه می شوند. با این حال میلگرد هایی که در ساختمان به کار گرفته می ‌شوند در سایز های بیش از ۳۲ میلی متر نیز قابل خریداری هستند.

پیشنهاد می شود مطلب همه چیز در مورد قیمت گذاری میلگرد را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

با توجه به اینکه مجموعه صنعتی کیان متال تولید کننده انواع میلگرد ، شافتینگ ، ورق فولادی و… با تنوع و کیفیت بالا می باشد ، شما عزیزان می توانید مقاطع فولادی مورد نظر از جمله میلگرد را از طریق آن تهیه و خریداری نمایید. امکان استعلام قیمت ، موجودی و دریافت مشاوره رایگان از طریق راه های ارتباطی درج شده در صفحه تماس با ما وجود دارد. به علاوه بعد از اینکه اطلاعات لازم را در رابطه با محصول مورد نظر خود کسب کردید می توانید سفارش خود را ثبت نمایید. همچنین پیشنهاد می‌ کنیم اگر به حوزه محصولات و مقاطع فولادی علاقمندید به صفحه اینستاگرام این مجموعه بپیوندید.