بررسی فولاد آلیاژی 70CR2

بررسی فولاد آلیاژی 70CR2

اگر مطالب اخیر سایت کیان متال را مورد مطالعه قرار داده باشید ، حتماً با فولاد آلیاژی و چند نمونه از آن آشنایی دارید. در واقع فولاد آلیاژی یکی از چهار دسته بندی کلی فولاد می باشد که کاربرد های بسیار گسترده ‌ای دارد. این نوع فولاد به این دلیل که بسته به وزن خود شامل 1 تا 50 درصد از عناصر دیگر می باشد به فولاد آلیاژی معروف شده است. البته فولاد نیز یک نوع آلیاژ به شمار می رود که شامل 99 درصد آهن و 0.1 تا 1 درصد کربن می باشد که به آن فولاد کربنی نیز می گویند اما فولاد آلیاژی در مقایسه با سایر فولاد ها در ترکیب شیمیایی خود عناصر دیگری نیز دارد و از این رو به این نام شهرت یافته است. فولاد آلیاژی 70CR2 نیز یکی از انواع فولاد آلیاژی می باشد که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم.

بررسی فولاد آلیاژی 70CR2

ویژگی ها و ترکیب شیمیایی فولاد آلیاژی 70CR2

گفتیم که در ترکیب شیمیایی فولاد های آلیاژی عناصر مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این موضوع باعث می شود هر کدام از این متریال به گونه ‌ای در ویژگی ها و خواص مکانیکی محصول نهایی تاثیر بگذارند و در برخی موارد باعث بهبود مشخصه های آن شوند. این ویژگی به طور مستقیم در کارایی فولاد نیز نقش دارد و تعیین کننده نوع کاربرد آن است. این موضوع علاوه بر اینکه یکی از تفاوت های فولاد آلیاژی نسبت به سایر دسته ها به شمار می رود ، از جمله مزایای آن نیز می باشد ؛ چرا که هر یک از دسته های فولاد آلیاژی در بخشی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. فولاد آلیاژی 70CR2 نیز یکی از فولاد های فنری می باشد که مقاومت بالای آن در برابر ساییدگی بسیار چشمگیر است. از طرفی نیز این آلیاژ فولادی بسیار مستحکم بوده و در برابر ضربه مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. این نوع فولاد را با نام فولاد سنگ شکن و فولاد 1.2007 نیز می شناسند که از عناصر گوناگونی برای ساخت آن استفاده می گردد. به طور کلی برای تولید فولاد های آلیاژی حین ذوب شدن آهن عناصر گوناگونی را به آن اضافه می کنند تا در نهایت آلیاژ مورد نظر ایجاد شود. عناصری که در فولاد 70CR2 بکار می روند شامل 0.67 درصد کربن ، 0.62 درصد کروم ، 0.25 سیلیسیم و 0.82 درصد منگنز می باشد. با توجه به اینکه این آلیاژ در دسته فولاد های فنری قراردارد ، بدیهی است که از استحکام مکانیکی بسیار بالا و خاصیت الاستیسیته برخوردار باشد که البته کروم و سیلیسیم بکار رفته در فولاد 70CR2 خاصیت فنری به آن می بخشد. به علاوه این آلیاژ در برابر ضربه و خوردگی بسیار مقاوم است که از جمله نقاط قوت آن می باشد.

فولاد آلیاژی 70CR2 یکی از نمونه های فولاد های آلیاژی می باشد که در ساخت میلگرد ، انواع فنر و… کاربرد دارد و خاصیت الاستیسیته از جمله ویژگی های آن است.

کاربرد و قیمت فولاد آلیاژی 70CR2

فولاد آلیاژی 70CR2 نیز مانند سایر فولاد ها در ابعاد و اندازه های متفاوتی عرضه می شود که البته در ایران بیشتر با اندازه 60 ، 70 و 80 میلی متر به فروش می رسد. شکل پذیری مناسب آلیاژ 70CR2 در برابر حرارت از جمله ویژگی های آن است. در مورد قیمت این آلیاژ فولادی نیز باید گفت که به دلیل فرآیند تولید پیچیده آن و همچنین نوسانات ارزی ، قیمت فولاد 70CR2 به شدت در نوسان بوده و نمی توان برای آن رنج ثابتی تعریف کرد.

شاید با توجه به اینکه فولاد 70CR2 ، در دسته فولاد های فنری قرار می گیرد متوجه کارایی آن شده باشید. در واقع از این نوع آلیاژ برای ساخت فنر های مختلف از جمله فنر های چند لایه ، فنر های پیچشی ، فنر های صفحه ای و فنر های مخروطی استفاده می شود.

ساخت شمشیر های مخصوص شمشیر بازی نیز از دیگر موارد کاربرد این فولاد آلیاژی می باشد که علت آن نیز مقاومت این آلیاژ در برابر شکستگی حین خم شدن است.

لازم به ذکر است از آنجایی که این نوع فولاد در برابر ساییدگی مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهد ، به کارگیری آن در محیط‌ های سایشی بسیار عمومیت دارد.

همچنین به دلیل استحکام و مقاومت بالای فولاد 70CR2 از آن در ساخت گلوله نیز استفاده می شود.

از طرفی نیز این آلیاژ فولادی برای ساخت میلگرد نیز مورد استفاده قرار می گیرد که در ساختمان سازی بسیار کاربردی است. البته از میلگرد فنری 70CR2 در ساخت بلبرینگ و… نیز کمک می ‌گیرند. در مورد قیمت میلگرد 70CR2 نیز باید اشاره کنیم که میانگین عرضه و تقاضای فولاد و محصولات فولادی ، هزینه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید میلگرد فولادی ، رشد بازار سرمایه ، هزینه های انرژی و قیمت دلار روی این موضوع تاثیر گذارند.

پیشنهاد می شود مطلب فولاد آلیاژی CK45 را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

اگر از متقاضیان فولاد های آلیاژی Ck45 ، Ck60 ، CKbp ، VCN ، 70CR2 ، MO40 ، 5SP ، 3SP ، ST37 و ST52 هستید می توانید از طریق مجموعه صنعتی کیان متال نسبت به خریداری محصول فولادی مورد نظر خود اقدام نمایید. به علاوه امکان ثبت سفارش انواع ميلگرد ، شش پر ، چهار پهلو و… نیز در این مجموعه وجود دارد. به این منظور کافیست وارد صفحه تماس با ما شوید و با یکی از راه‌ های ارتباطی موجود در این بخش تماس حاصل فرمایید تا علاوه بر بهره مندی از مشاوره رایگان ، سفارش خود را نیز ثبت کنید. همچنین با عضویت در صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.