فولاد آلیاژی ST52

فولاد آلیاژی ST52

فولاد که در زبان لاتین با عنوان Steel شناخته می شود یکی از مهمترین آلیاژ های آهن است که شامل 0.002 درصد تا 2.1 درصد کربن می باشد. در واقع با تغییر درصد کربن و سایر عناصر آلیاژی به کار رفته در ساختار فولاد خواص و ویژگی های محصول نهایی را کنترل می کنند. فولاد ST52 یکی از کاربردی ترین فولاد های موجود در بازار آهن آلات می باشد. از آنجایی که این فولاد استحکام کششی فوق العاده و منحصر به فردی دارد و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است ، به شکل گسترده از آن در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی ، ساخت ابزار ها ، سازه های زیرساختی ، ساخت کشتی ، قطار ، خودرو ، تولید سلاح های نظامی ، ماشین آلات و… استفاده می شود. اگر به کسب اطلاعات بیشتر راجع به فولاد آلیاژی ST52 علاقمندید پیشنهاد می کنیم تا انتها همچنان همراه ما باشید.

فولاد آلیاژی ST52

بررسی کلی روش تولید فولاد آلیاژی ST52

یکی از دغدغه های کارشناسان ساختمان و مهندسینی که در این حوزه فعالیت دارند به کارگیری مصالح مناسب با ویژگی های منحصر به فرد می باشد. البته فولاد خیلی وقت است که پا به عرصه ساختمان سازی گذاشته است ؛ در واقع مقاومت بسیار زیاد و تناسب قیمت فولاد منجر شده تا نسبت به سایر مصالح ساختمانی به میزان بیشتری به کار گرفته شود. به طور کلی فولاد های امروزی به کمک روش های نوینی مانند فولاد سازی به روش اکسیژن قلیایی که اختصارا با عبارت BOS نمایش داده می شود تولید می گردند. این موضوع نه تنها در کاهش قیمت ها نقش بسزایی ایفا می کند ، در افزایش خلوص فولاد تولید شده نیز موثر است. در مورد فولاد می توان گفت که یکی از پر مصرف ترین موادی است که توسط انسان تولید می ‌گردد ؛ طوری که هر سال حدود 1.6 میلیارد تن فولاد در دنیا تولید می شود که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد آلیاژی ST52 شمش های فولادی هستند که از طریق فرآیند احیاء در کارخانه های ذوب آهن تولید می شود. در مرحله اول برای تولید این فولاد سنگ آهن خام را ذوب می کنند و آهن خام را می سازند. سپس عناصر ساختار آن را با توجه به ترکیب شیمیایی فولاد ST52 افزایش یا کاهش می‌ دهند. این فولاد شامل 2 درصد کربن ، 55 درصد سیلیسیوم و 6.1 درصد منگنز می باشد که هر کدام از این عناصر خواصی را در فولاد نهایی به وجود آورده اند و کارایی بیشتری به آن بخشیده اند. لازم به ذکر است که منگنز موجود در این فولاد باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی و مقاومت در برابر خمش برای فولاد ST52 شده است که یکی از مهمترین ویژگی های این محصول به شما می رود. در ادامه همچنان همراه ما باشید.

ویژگی ها و کارایی فولاد آلیاژی ST52

فولاد آلیاژی ST52 به دلیل مقاومت بسیار بالا ، قیمت مناسب ، سهولت در جوش پذیری ، شکل پذیری راحت و… به یکی از کاربردی ترین آلیاژ های موجود مبدل شده است. تولید این فولاد باعث شده استفاده از فولاد های گران قیمت تر کاهش پیدا کند و با به کارگیری آن شاهد صرفه اقتصادی و کاهش هزینه های پروژه باشید. از طرفی نیز جایگزین کردن فولاد ST52 به جای فولاد ST37 به شکل قابل توجهی وزن فولاد مصرفی را کاهش می‌ دهد که این مورد نیز در صرفه ‌جویی اقتصادی بی تاثیر نخواهد بود. با اشاره به این موضوع شاید این سوال برای شما مطرح شود که تفاوت فولاد ST52 و ST37 در چیست؟ در پاسخ باید گفت عددی که بعد از عبارت ST می آید نشان دهنده میزان تنش نهایی فولاد است که یکای آن کیلوگرم بر میلی متر مربع می باشد. دقت داشته باشید که تنش تسلیم فولاد ST52 معادل 3600 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و میزان تنش نهایی آن معادل ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که افزایش میزان کربن در فولاد منجر به افزایش استحکام و در نتیجه کاهش قابلیت جوشکاری در آن می ‌شود. فولاد ST52 که به عنوان فولاد های مقاوم کم آلیاژ شناخته می شود شامل میزان کمی از دیگر عناصر از جمله کروم ، مس ، نیکل و… می باشد که باعث شده در گروه فولاد های کربن دار قرار گیرد. دقت کنید که کارایی فولاد نیز با توجه به میزان کربن به کار رفته در آن تعیین می شود. برای نمونه فولاد هایی که شامل 0.6 تا 1.5 درصد کربن هستند بسیار سخت بوده و در ساخت ابزار آلات ، فنر ، کارد و چنگال به کار می روند.

پیشنهاد می شود مطلب انواع فولاد ساختمانی و کاربرد های آن را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

تولید و عرضه مقاطع و محصولات فولادی در کشور عزیزمان ایران توسط شرکت ها و مجموعه ‌های صنعتی مختلفی انجام می شود که مجموعه صنعتی کیان متال با برخورداری از تیم متخصص و کاردان و همچنین دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته محصولات خود از جمله انواع میلگرد ، شافتینگ ، ورق فولادی و… را با قیمت مناسب تولید و عرضه می کند. این مجموعه بیش از ۳۰ سال در این زمینه فعالیت دارد و شرایطی را برای دریافت مشاوره رایگان مهیا نموده تا مشتریان و متقاضیان عزیز بتوانند بعد از مطرح کردن سوالات ، سفارش خود را ثبت کنند. همچنین با عضویت در صفحه اینستاگرام این مجموعه می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.