قیمت شمش فولادی

قیمت شمش فولادی

بعد از استخراج آهن و تولید فولاد خام اولین محصول قابل حملی که از فرایند های فولاد سازی تولید می شود ، شمش فولادی می باشد. این محصول فولادی کاملاً جامد بوده و قالب و شکل کلی آن طوری است که حمل آن در مقایسه با اکثر محصولات فولادی راحت تر است. به طور کلی فرایند شمش سازی به عنوان یکی از فرایند های میانی نورد فولاد شناخته می شود که ماده اولیه صنایع پایین دستی را تولید می کند. در واقع شمش فولاد را می توان اصلی ترین مقطع فولادی دانست که تولید سایر مقاطع فولادی و فعالیت بسیاری از صنایع به آن وابسته است. فرایند شمش سازی شامل انجماد فلز مذاب در قالب می باشد که البته برای شمش فولاد چند نوع مختلف در نظر گرفته شده که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول همچنان همراه ما باشید.

شمش فولادی در سه نوع شامل بیلت ، بلوم و اسلب تولید می شود که هر یک در بخش های مختلف صنعت کارایی دارند. به طور کلی شمس های فولادی نقش مهمی را در صنایع ایفا می کنند که نمی توان آن را نادیده گرفت

انواع شمش فولادی و کاربرد های آن

بعد از اینکه سنگ آهن به فولاد خام یا آهن اسفنجی تبدیل شد و مذاب فولاد در کوره القایی یا کنورتور تهیه گردید ، اشکال مختلفی از شمش فولادی مانند بیلت ، بلوم و اسلب برای مصارف گوناگون تولید می گردد. شمش فولاد که با عبارت لاتین ingot شناخته می شود ، یک محصول فولادی می باشد که سطح مقطع آن به منظور سهولت بخشیدن به نحوه حمل و نقل و خارج کردن آن از قالب به شکل ذوزنقه در نظر گرفته شده است. یکی از نکات حائز اهمیت در تولید این محصول ، نحوه شمس ریزی در قالب و انجماد مواد مذاب داخل آن است که خواص فیزیکی و مکانیکی محصول نهایی را مشخص می کند. گفتیم که شمش فولاد انواعی دارد که هر کدام برای تولید و ساخت مقاطع خاصی به کار گرفته می‌ شوند. بیلت یا شمشال به عنوان یک شمش فولاد شناخته می شود که طول زیاد و سطح مقطع دایره یا مربع از ویژگی های آن است. در واقع اگر عرض شمش به ۱۵ سانتی متر و سطح مقطع آن به ۲۳۰ سانتی متر مربع برسد ، بیلت خواهد بود که برای تولید مقاطعی از جمله میلگرد و انواع مفتول کاربرد دارد. بلوم نیز همان بیلت است ؛  تنها با این تفاوت که سطح مقطع بزرگتری دارد و به نوعی می توان بیلت و بلوم را در یک دسته قرار داد. این محصول فولادی به عنوان ماده اولیه برای تولید تیرآهن ، ناودانی و… مورد استفاده قرار می گیرد. اسلب که با نام تختال نیز شناخته می شود ، سطح مقطع مستطیلی شکل دارد و از طریق ریخته گری مداوم یا نورد گرم تولید می گردد. این نوع شمش نیز برای تولید قطعات آهنی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین کارایی در روند تولید انواع ورق های فولادی می باشد.

قیمت شمش فولادی

روش تولید و قیمت شمش فولادی

شمش های فولادی طبق استاندارد ها و گرید های مختلفی از جمله استاندارد روسی و استاندارد DIN آلمان تولید می شوند که در این دو روش میزان عناصر به کار رفته در ترکیب شیمیایی شمش متفاوت بوده و در نتیجه خواص مکانیکی مانند خمش ، انعطاف پذیری ، کشش و… در هر دو متفاوت خواهد بود. با این حال اولین مرحله برای تولید شمش های فولادی ، استخراج سنگ آهن از معادن است و بعد از آن ، فلز آهن از طریق روش کوره بلند ، احیای مستقیم و یا کوره تونلی احیا و استخراج می گردد. به طور کلی با اینکه روش کوره تونلی روش نوین تری برای تولید شمش فولاد محسوب می‌شود اما در حال حاضر تولید کنندگان بزرگ این محصول فولادی همچنان از روش های دیگری برای این کار کمک می گیرند. در واقع متداول ترین روشی که در ایران برای استخراج آهن استفاده می شود احیا مستقیم می باشد که از طریق سوخت گاز طبیعی در کوره های احیا انجام می گیرد. در مرحله بعد پس از آن که فولاد خام از طریق فولاد سازی در کوره قوس الکتریکی یا کنورتور آماده شد ، فرایند شمش ریزی به روش ریخته گری پیوسته یا دستی انجام می شود. لازم به ذکر است از آنجایی که ریز ساختار قطعه در این مرحله شکل می گیرد ، خواص فیزیکی و مکانیکی محصول به آن وابسته است. همچنین با توجه به اینکه شمش فولادی کاربرد های وسیعی دارد ؛ به شکل مستقیم در تعیین قیمت ساختمان و دیگر صنایع نقش خواهد داشت. از طرفی نیز قیمت این محصول بسته به نوع آن متغیر بوده و نمی ‌توان برای بیلت ، بلوم و اسلب قیمت یکسانی در نظر گرفت. پیشنهاد می کنیم با توجه به نوسانات قیمت شمش های فولادی در صورت نیاز از مراکز معتبر استعلام قیمت بگیرید.

راه های ارتباطی

اگر قصد خرید این محصول فولادی را دارید می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان از طریق صفحه تماس با ما ، با کارشناسان مجموعه صنعتی کیان متال در ارتباط باشید و به این شکل از نحوه ارسال محصولات ، قیمت آن ها و… مطلع شوید. همچنین با پیوستن به صفحه اینستاگرام این مجموعه می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.