ورق ST52

ورق ST52

فولاد بر اساس خواص شیمیایی و فیزیکی به گروه های مختلف تقسیم بندی می شود. امروزه پر کاربرد ترین فولاد در بازار ، فولاد آلیاژی کم کربن است که یکی از بارزترین ویژگی های این محصول ، نرم و منعطف بودن آن می باشد. این فولاد استحکام بسیار بالایی دارد و امکان جوشکاری آن با باقی ورق های فولادی فراهم است. یکی دیگر از ویژگی ‌های این فولاد مقاومت آن در برابر خوردگی و ضربه است. همچنین این فولاد آلیاژی برخلاف دیگر فولاد ها در دمای پایین استحکام خود را از دست نمی دهد. ورق ST52 یکی از انواع فولاد آلیاژی کم کربن می باشد. در ادامه مطلب این ورق فولادی را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

ترکیب شیمیایی ورق ST52

اگر سطح ورق ST52 به علت سرد و گرم شدن مداوم پوسته شده باشد ، جای هیچ نگرانی نیست. شما می توانید سطح این ورق را با سنباده یا اسید شویی تمیز کنید. به دلیل اینکه این محصول در صنایع مهم کاربرد بسیار زیادی دارد ، به آن ورق زیر بنایی نیز گفته می شود. همچنین اسم دیگر این ورق فولاد سیاه می باشد. این محصول مقاومت نسبتاً بالایی در برابر نیرو های خمشی و کششی دارد و علاوه بر آن وزن بالایی را نسبت به ورق های دیگر می تواند تحمل کند. این ورق ها را به روش نورد گرم تهیه می کنند. در این روش آهن را با غلتک به ورق های نازک تبدیل می کنند. ورق فولادی ST52 ویژگی های خاصی دارد که آن را از باقی محصولات فولادی متمایز می سازد. این ورق خاصیت هایی مانند برشکاری ، شکل پذیری ، جوشکاری و… را دارد. ویژگی های این ورق باعث شده است تا توجه بسیاری از صنایع مختلف را به خود جلب کند. اکنون این سوال پیش می آید که علت این خواص و ویژگی ها چیست؟ جواب این سوال بسیار ساده است ، خواص ورق به ترکیب شیمیایی و عنصرهای موجود در آن مانند سیلیسیوم ، منگنز ، گوگرد ، کربن و فسفر بستگی دارد. عنصر منگنز و سیلیسیم باعث استحکام محصول ، افزایش سختی ، ارتجاعی و نرم بودن آن می‌ شود. همچنین منگنز احتمال خشک شدن فوری محصول را کاهش می دهد و استفاده از سیلیسیم در فولاد موجب می گردد تا در برابر سایش ، استحکام بسیار بالایی داشته باشد. عنصر کربن ، فسفر و گوگرد موجب بهبود خاصیت ماشینکاری و جوشکاری می شود. از این ورق در صنایع مهم و بالا دستی استفاده می شود که از این صنایع می توان به صنایع پتروشیمی ، ساخت جرثقیل و انواع بالابرها ، لوله کشی و… اشاره کرد.

ورق ST52

ویژگی ها و اکسیژن زدایی ورق ST52

ورق ST52 در صورتی برای استفاده در صنایع مناسب می باشد که هنگام عملیاتی مانند ماشین کاری و پرس کاری خوب عمل کند و در حالت سرد ، شکل گیری آسانی داشته باشد. همچنین هنگام وارد شدن نیروی خمشی و کششی استحکام بالایی داشته باشد ، نرم بوده و از قابلیت ارتجاعی خوبی برخوردار باشد. از طرفی نیز هنگام جوش کاری با آن به مشکل بر نخورند. توجه داشته باشید که اندازه ضخامت ورق با استحکام ورق رابطه مستقیم دارد و هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد ، وزن آن نیز بیشتر خواهد بود. این ها مهم ترین ویژگی هایی هستند که از این ورق فولادی انتظار می رود.

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم اضافه کردن کربن باعث افزایش جوش پذیری و استحکام فولاد می شود ولی در مقابل آن وجود اکسیژن با مقدار زیاد باعث ترد شدن فولاد و ایجاد حالت شکنندگی در آن می شود. به همین علت برای از بین بردن اکسیژن و پایین آوردن سطح اکسیژن تا حدی که برای این ورق مشکل ساز نباشد ، از عملیات اکسیژن زدایی استفاده می کنیم. فولاد ها بعد از اکسیژن زدایی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • فولاد آرام: اکسیژن این گروه به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
  • فولاد نیمه آرام: میزان اکسیژن درون این نوع ورق متوسط می باشد.
  • فولاد نا آرام: عملیات اکسیژن زدایی برای این ورق ها با موفقیت انجام نشده است و هنوز مقدار زیادی اکسیژن درون آن ها وجود دارد.

در فولاد مقداری گوگرد نیز وجود دارد که این گوگرد مانند اکسیژن باعث تردی و شکنندگی فولاد می شود. برای اینکه میزان گوگرد را تا حد ممکن پایین بیاوریم از روش مختلفی برای گوگرد زدایی استفاده می کنیم.

یکی دیگر از ویژگی هایی که هنگام تهیه این ورق باید به آن توجه داشته باشید نرمالایز و استاندارد بودن آن است. همچنین ورق های با ضخامت بالای 50 میلی متر باید دارای تاییدیه UT باشند.

پیشنهاد می کنیم مطلب فولاد ضد زنگ را نیز مطالعه نمایید.

نحوه ثبت سفارش ورق ST52

شما می توانید با عضویت در شبکه های اجتماعی مجموعه صنعتی کیان متال از جمله صفحه اینستاگرام اطلاعات بیشتری در مورد محصولات و مقاطع فولادی مورد نظر خود دریافت نمایید. توجه داشته باشید امکان خرید حضوری و غیر حضوری برای شما عزیزان فراهم است. همچنین جهت ثبت سفارشات و استعلام قیمت و موجودی می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نموده و از طریق برقراری تماس با شماره تلفن های درج شده در این صفحه سفارش خود را ثبت کنید.