کاربردهای رایج برای فولاد ضدزنگ

کاربردهای رایج برای فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ 100٪ قابل بازیافت است، به‌راحتی استریل می‌شود و برای بسیاری از کاربردها استفاده می‌شود. درواقع شهروندان عادی هرروز با محصولات ساخته‌شده از فولاد ضدزنگ تعامل دارند. چه در آشپزخانه، چه در جاده، چه در مطب دکتر یا در یک ساختمان، فولاد ضدزنگ همه‌جا وجود دارد. در این مطلب، برخی از ویژگی‌ها، محصولات و کاربردهای رایج این فلز همه‌کاره را باهم بررسی خواهیم کرد.

تفاوت بین فولاد ضدزنگ و معمولی چیست؟

برخلاف فولاد معمولی، فولاد ضدزنگ مستعد خوردگی، زنگ‌زدگی یا لکه شدن در معرض آب نیست. اما این بدان معنا نیست که کاملاً ضد لک است. در مناطقی با اکسیژن کم، شوری بالا، یا گردش هوا ضعیف، فولاد ضدزنگ در برابر لکه شدن آسیب‌پذیر است.

مشابه فولاد معمولی، فولاد ضدزنگ رسانای ضعیف الکتریسیته است (به‌ویژه هنگامی‌که با ماده‌ای مانند مس با رسانایی الکتریکی بالاتر مقایسه شود)

محصولات و کاربردهای فولاد ضدزنگ چیست؟

اغلب از فولاد ضدزنگ برای کاربردهایی استفاده می‌شود که به خواص منحصربه‌فرد فولاد و مقاومت در برابر خوردگی نیاز دارند. خواهید دید که این آلیاژ را به‌صورت کویل، ورق، صفحه، میله، سیم ولوله درخواهند آورد و برای موارد متنوع از آن استفاده می‌کنند. در اینجا چند نمونه از کاربردهای رایج فولاد ضدزنگ آورده شده است:

 مصارف آشپزی

 سینک‌های آشپزخانه

 کارد و چنگال

 ظروف آشپزی

 ابزار جراحی و تجهیزات پزشکی

 هموستات ها

 ایمپلنت‌های جراحی

 روکش‌های موقت (دندانپزشکی)

 معماری (تصویر بالا: ساختمان کرایسلر)

 پل‌ها

 بناهای تاریخی و مجسمه‌ها

 سقف فرودگاه

 کاربردهای خودرو و هوافضا

 بدنه‌های خودرو

 واگن‌های ریلی

 هواپیما

آیا فولاد ضدزنگ در برابر خوردگی مقاوم است؟

فولاد ضدزنگ سری 300 در برابر پایه‌های ضعیف‌تر مانند هیدروکسید آمونیوم – حتی در غلظت‌های بالا و دماهای بالا – مقاوم است. بااین‌حال، همین فولادها، هنگامی‌که در معرض بازهای قوی‌تری مانند هیدروکسید سدیم قرار می‌گیرند، در برابر حکاکی و ترک آسیب‌پذیر هستند. درحالی‌که فولاد ضدزنگ اغلب در محیط‌های مرطوب یا اسیدی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد، سایر فلزات در آن محیط‌ها اغلب دچار خوردگی گالوانیکی می‌شوند.

کیان متال دارای چه نوع فولاد ضدزنگ است؟

کیان متال به‌طور منظم فولاد ضدزنگ در AISI 301 و AISI 302/304 را در ورق و کویل حمل می‌کند. ما ممکن است در هر زمان نمرات اضافی را حمل کنیم، بنابراین در صورت نیاز به درجه دیگری از فولاد ضدزنگ با ما تماس بگیرید.

301 ویژگی‌های فولاد ضدزنگ

 AISI 301 در فرآیند سرد کاری سریع‌تر از سایر گریدها سخت می‌شود. دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و حرارت است و به‌ویژه برای کاربردهایی که نیاز به کشیدن، مهروموم کردن یا شکل‌دهی دارند، مناسب است.

ویژگی‌های فولاد ضدزنگ 302/304

AISI 302/304 آستنیتی است و برای ارائه مقاومت در برابر خوردگی و گرما حتی بیشتر از فولاد ضدزنگ 301 شناخته‌شده است. برای کاربردهایی که از فرآیندهای لیزر و اچینگ استفاده می‌کنند ایدئال است. گاهی اوقات به آن ضدزنگ A2 نیز گفته می‌شود.

سفارش محصول در کیان متال

شما مشتریان عزیز می‌توانید برای سفارش انواع فولاد ضدزنگ، فولاد آلیاژی و یا دریافت قیمت فولاد آلیاژی و انواع فولاد با مشاورین ما در گروه صنعتی کیان متال تماس بگیرید. همچنین می‌توانید سؤالات و یا نقطه نظرات خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر واتساپ و یا اینستاگرام با ما در میان بگذارید.