فولاد معتدل

فولاد معتدل

آیا می دانستید که فولاد سکوریت قرن هاست که وجود داشته است؟ در ژاپن فئودال، آهنگران با استفاده از فلز دم کرده اسلحه می ساختند. آنها اغلب خاک رس را در اطراف قطعات شمشیر فولادی قرار می دادند، آن را در کوره می چسبانند و سپس تیغه را در آب فرو می نشانند. اگرچه ممکن است این محصول امروز کمی متفاوت به نظر برسد، فولاد سکوریت شده تنها یکی از بسیاری از مواد عملیات حرارتی شده است. برای درک واقعی فولاد سکوریت، مهم است که مزایای گرمایش فولاد را به عنوان روشی برای تقویت فلز درک کنید.

تمپرینگ چیست؟

تمپرینگ فرآیند گرم کردن فولاد تا دمای بالا، هرچند زیر نقطه ذوب است. سپس اجازه می دهیم تا در هوای محیط به آرامی خنک شود. این فرآیند قابلیت ماشینکاری فولاد سخت شده را بهبود می بخشد و درعین حال خطر ترک ناشی از تنش های داخلی را کاهش می دهد.

تفاوت بین آنیلینگ، سخت شدن، تمپرینگ و کوئن چینگ چیست؟

تفاوت بین بازپخت، سخت شدن و تمپر کردن به نحوه برخورد با فولاد بر می گردد.

  • آنیل کردن: حرارت دادن فولاد تا دمای مشخص و اجازه دادن به خنک شدن با سرعت طولانی و کنترل شده. این کار برای نرم شدن فلز انجام می شود.
  • سخت شدن: حرارت دادن فولاد بالاتر از دمای بحرانی و سرد کردن سریع آن، در نتیجه تبدیل آن به یک ساختار سخت تر و قوی تر.
  • حرارت دادن: حرارت دادن فلز تا دمای دقیق ،زیر نقطه بحرانی. این اغلب برای کاهش شکنندگی یک فلز خاموش شده انجام می شود.
  • کوئنچ: سرد شدن سریع فلز برای تنظیم خواص مکانیکی حالت اولیه آن. این امر پس از گرم شدن فلز تا دمایی بیشتر از شرایط عادی اتفاق می افتد.

فولاد معتدل

 

فواید تلطیف چیست؟

در اینجا برخی از مزایای کلیدی مرتبط با فولاد سکوریت آورده شده است:

  • افزایش دوام: فرآیند عملیات حرارتی به ماندگاری هر جزء فولادی می افزاید.
  • سرعت: حرارت دادن فولاد فرآیندی بسیار سریعتر از سایر عملیات حرارتی مانند آنیل است.
  • استحکام:  حمام کردن فلز در جریان گرمای ثابت تضمین می کند که فولاد در آزمون زمان امتیازات لازم را کسب نماید.

کاربردهای فولاد مقاوم چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، فولاد سکوریت شده خواص مکانیکی فلز را تغییر می دهد تا عناصر مفیدی مانند استحکام و مقاومت افزوده را در خود جای دهد. این باعث می شود که آن را به یک ماده خوب برای ابزار، فولاد ساختاری و حتی شمشیر تبدیل کند! ما از این فرآیند تصفیه برای ایجاد فولاد فنری نرم شده استفاده می کنیم . با افزایش استحکام تسلیم، اجسام ساخته شده از فولاد فنری می توانند پس از خم شدن یا پیچش قابل توجه به شکل اولیه خود بازگردند.

بهترین راه برای نرم کردن فولاد چیست؟

در حالی که فرآیند تمپر کردن فولاد نسبتاً ساده است، روش کار برای هر گرید، فولاد و آلیاژ دقیق و منحصر به فرد است. این کار با بالا بردن دمای فلز به یک نقطه دمایی تنظیم شده آغاز می شود. نقطه ای که از دمای بحرانی پایین تر است.

هنگامی که فلز به دمای مورد نظر رسید، برای مدت زمان مشخصی در آنجا نگهداری می شود. پس از ماندن در مدت زمان مشخص، کوره خاموش می شود تا فولاد با سرعت خاص و کنترل شده خنک شود.

عواملی مانند دمای مورد نیاز، دمای خنک‌کننده، روش‌های خنک‌کننده و سرعت همگی به نوع فولاد خاصی که در حال تعدیل هستند بستگی دارند. به همین دلیل، مجموعه‌ای از دستگاه‌ها ممکن است در فرآیند تعدیل استفاده شوند، از جمله کوره‌های گازی، کوره‌های الکتریکی یا حتی کوره‌های القایی.