انواع میلگرد

انواع میلگرد

میلگرد ها یکی از مقاطع و محصولات فولادی می باشند که در صنعت و ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارند. از آنجایی که بتن از نظر کششی بسیار ضعیف است ، از میلگرد برای بهبود مقاومت بتن در برابر کشش استفاده می شود. میلگرد ها دارای تنوع زیادی در جنس ، وزن و… می باشند که این موضوع باعث شده تا با توجه به ویژگی هایی که دارند برای موارد مختلفی به کار گرفته شوند. امروزه کارخانه های متعددی در ایران به تولید این دسته از محصولات فولادی می پردازند. ما در این مطلب اطلاعاتی در مورد انواع میلگرد ، کاربرد ها و ویژگی های آن ها ارائه می دهیم. در صورتی که قصد خرید میلگرد را دارید پیشنهاد می دهیم تا انتها همراه ما باشید و بعد از کسب اطلاعات بیشتر ، میلگرد مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

انواع میلگرد

انواع میلگرد بر اساس استانداردهای جهانی

برای تولید میلگرد ها استاندارد های مختلفی در جهان وجود دارد. استاندارد های ASTM ، JIS ژاپن ، DIN آلمان ، ISO و… از استانداردهای رایج برای تولید میلگرد هستند. طبقه بندی انواع میلگرد در ایران طبق استاندارد روسی و بر اساس خواص مکانیکی صورت می گیرد.

میلگرد A1: این دسته از میلگرد ها با اسم آیین نامه ای F240 یا رده مقاومتی ۲۴۰ شناخته می شوند که به میلگرد های ساده معروف هستند. این میلگردها فاقد آج می باشند و از لحاظ سختی در گروه میلگرد های نرم قرار می گیرند. این دسته از میلگردها برای عملیات جوشکاری و آهنگری کاربرد فراوانی دارند.

میلگرد A2: میلگرد A2 به شکل آج دار بوده و رده S340 قرار می گیرد. این میلگرد جزء میلگرد های نیمه سخت محسوب می شود که البته نسبت به میلگرد ساده از مقاومت بیشتری برخوردار است. میلگرد نیمه سخت دارای یک محور طولی و یک سری دورپیچ به شکل مارپیچ نسبت به این محور طولی می باشد. این میلگرد در صنعت ساختمان ، خاموت ها ، دیوار های برشی و… مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه امکان جوشکاری بر روی این میلگرد وجود دارد اما پیشنهاد می شود تا از این کار پرهیز کنید.

میلگرد A3: این میلگرد دارای آج می باشد و از لحاظ سختی در رده نیمه سخت قرار دارد. میلگرد A3 نسبت به میلگرد A1 و A2 از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد. این میلگرد به عنوان میلگردهای اصلی سازه یعنی ستون ها استفاده می ‌شود و امکان جوشکاری روی آن به هیچ وجه وجود ندارد.

میلگرد A4: این میلگرد در گروه میلگرد های سخت قرار می گیرد. میلگرد A4 در سازه ها کاربرد زیادی دارد. البته باید توجه کنید که قیمت میلگرد A4 نسبت به نوع A2 و A3 بیشتر می باشد.

انواع میلگرد بر اساس جنس

میلگرد ها امروزه دارای تنوع زیادی هستند ؛ طوری که حتی مواد اولیه و ترکیبات شیمیایی آن ها نیز می توانند با هم تفاوت هایی داشته باشد.

میلگرد اروپایی: اصلی ترین ماده ای که در تولید این میلگرد به کار می رود منگنز است. این میلگرد به دلیل مقاومت خمشی پایین ، نسبت به سایر میلگرد ها قیمت کمتری دارد. توجه داشته باشید که استفاده از میلگرد اروپایی در مناطق زلزله خیز پیشنهاد نمی شود.

میلگرد فولاد کربن: رایج ترین میلگرد موجود در بازار این نوع میلگرد می باشد که با نام میلگرد سیاه نیز شناخته می شود. این نوع میلگرد به دلیل مقاومت پایین آن در برابر رطوبت نمی ‌تواند در مناطق مرطوب و کاربرد های دریایی مورد استفاده قرار گیرد.

میلگرد روکش اپوکسی: میلگرد فولاد کربن که با اپوکسی پوشش داده شده است با نام میلگرد روکش اپوکسی شناخته می شود. روکش اپوکسی باعث می شود تا این میلگرد نسبت به رطوبت مقاوم شود.

میلگرد گالوانیزه: برای افزایش مقاومت میلگرد سیاه در برابر خوردگی علاوه بر پوشش اپوکسی می توان به روش گالوانیزه نیز آن را پوشش دهی کرد. میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد روکش اپوکسی مقاومت بیشتری در برابر خراش داشته و به همین دلیل نسبت به نوع قبلی قیمت بالاتری نیز دارد.

میلگرد فولاد ضد زنگ: این میلگرد یکی از گران ترین انواع میلگرد می باشد که در بازار آهن آلات عرضه می شود. میلگرد فولاد ضد زنگ انعطاف پذیری کمی داشته و به راحتی خم نمی ‌شود. همچنین این میلگرد ۱۵۰۰ برابر نسبت به میلگرد فولاد کربن در برابر خوردگی مقاوم است.

میلگرد فولاد استنلس: این میلگرد نیز یکی از پر هزینه ترین میلگردها می باشد. با اینکه این میلگرد بهترین آرماتور برای بیشتر پروژه ها محسوب می‌ شود اما متاسفانه به دلیل قیمت بالایی که دارد به میزان کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می شود تا مطلب میلگرد ساده اصفهانی را نیز مطالعه نمایید.

خرید انواع میلگرد

مجموعه صنعتی کیان متال عرضه کننده انواع محصولات و مقاطع فولادی از جمله میلگرد می باشد. شما می توانید از طریق شماره تلفن های درج شده در صفحه تماس با ما ، با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید و بعد از دریافت مشاوره رایگان سفارشات خود را ثبت نمایید. همچنین با عضویت در شبکه های اجتماعی این مجموعه از جمله صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در مورد محصولات کسب کنید.