فولاد ضد زنگ ۳۱۶

316 stainless steel - kian metal industrial complex

فولاد ضد زنگ نوعی آلیاژ است که شامل آهن و کروم می باشد و میزان کروم به کار رفته در آن بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است. مهمترین مشخصه این محصول نیز مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است که کارآیی فراوانی نیز به آن می بخشد. در واقع می ‌توان گفت که موارد کاربرد فولاد زنگ نزن بخش وسیعی از صنعت را در بر می‌ گیرد و از آن با توجه به ویژگی هایی که دارد در بخش های مختلف استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که فولاد ضد زنگ گرید های فراوانی دارد که هر کدام از مشخصات و کارایی منحصر به فردی برخوردارند. فولاد ضد زنگ ۳۱۶ نیز یکی از انواع فولاد است که دومین استیل رایج در صنعت به شمار می رود و یکی از پر کاربرد ترین ها است. تا انتهای این مطلب با بررسی این فولاد با ما همراه باشید.

فولاد ضد زنگ ۳۱۶ یکی از پرکاربرد ترین و رایج ترین انواع فولاد است که در بخش های مختلف صنعت به شکل های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های فولاد ضد زنگ ۳۱۶

فولاد ضد زنگ ۳۱۶ ، جزء پر مصرف ترین و رایج ترین فولاد های موجود در بازار آهن آلات می باشد که پس از استیل ۳۰۴ رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها تفاوت این دو نوع استیل ، میزان مولبیدن به کار رفته در آن ها می باشد که مشخصه های متفاوتی به آن ها بخشیده است. در حقیقت مولبیدن به کار رفته در ورق استیل ۳۱۶ منجر به افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی می شود. از طرفی نیز قابلیت شکل پذیری و جوشکاری بالای فولاد ۳۱۶ این امکان را فراهم می ‌آورد تا بتوان در جریان فرایند نورد استیل را به شکل مشخصی فرم داد و به قطعات قابل استفاده در صنعت ، ساختمان سازی ، معماری و صنایع حمل و نقل تبدیل شود. همچنین مقدار مواد به کار رفته در ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۶ نیز به صورت نسبت ۱۸ به ۸ درصد آلیاژ های کروم نیکل است. به علاوه مولبیدن به کار رفته در ساختار این نوع فولاد منجر به استحکام و حفظ خواص مکانیکی در دمای بالا شده و سبب گردیده تا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. از دیگر ویژگی ‌های این استیل نیز می‌ توان به قابلیت جوشکاری بالای آن اشاره کرد که این عملیات جهت افزایش مقدار مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی دو مرتبه انجام می شود. در واقع این کار سبب می گردد که مقاومت فولاد در برابر پوسیدگی افزایش پیدا کند. خوب است بدانید که این فولاد یک نوع استیل نگیر می باشد و خواص مغناطیسی در آن وجود ندارد. به علاوه این استیل تا دمای ۹۲۵ درجه سانتی گراد مقاومت زیادی دارد و از آنجایی که کاربرد های زیادی در صنعت داشته ، از لحاظ قیمتی نیز با ارزش است.

کارایی و کاربرد فولاد ضد زنگ ۳۱۶

طبق استاندارد هایی که برای محصولات فولادی وجود دارد ، استیل یا فولاد ضد زنگ ۳۱۶ با نام گرید دریایی شناخته می‌ شود که علت این نامگذاری نیز کارایی و کاربرد آن در محیط های نمکی با درجه بالا از جمله نقاط ساحلی می باشد. در بیشتر مناطقی که آب و هوای گرم دارند این فولاد دچار خوردگی می‌ شود و رنگ قهوه ای به خود می گیرد. از دیگر کاربرد های استیل ۳۱۶ نیز می ‌توان به تولید و ساخت قطعات و تجهیزات صنایع مختلف مانند نساجی ، نفت و پالایشگاه اشاره کرد. همچنین با در نظر گرفتن خاصیت ضد اسیدی آن ، این استیل مقاومت و استحکام بیشتری در برابر خوردگی دارد و با توجه به خاصیت غیر واکنشی آن در تولید و ساخت تجهیزات پزشکی و جراحی به کار گرفته می شود. همانطور که اشاره کردیم نیکل و کروم به کار رفته در این فولاد علاوه بر این که باعث ایجاد قابلیت ضد زنگ زدگی در آن می‌ شود ، منجر می گردد در دمای بالا از خود مقاومت نشان دهد. لازم به ذکر است که مقاومت استیل ۳۱۶ در برابر اسید ها ، کلرید ها و باز ها نیز موجب شده تا به شکل گسترده ای در صنعت غذا سازی مورد استفاده قرار گیرد ؛ در صورتی که سایر فولاد ها با قرار گرفتن در چنین محیط هایی دچار حفره و خوردگی می گردند. به طور کلی عمده ترین کاربرد این ورق استیل در ساخت و تولید تجهیزات آزمایشگاهی و نیمکت ، اتصالات قایق ، ساخت تجهیزات صنایع داروسازی ، تولید پنل های معماری ساحلی ، نرده و دستگیره ، ساخت فنر ها و اتصال دهنده ها ، ساخت مبدل های حرارتی ، تولید تجهیزات صنایع غذایی ، تولید قطعات کوره ، ساخت تجهیزات عکاسی ، تولید قطعات دریچه و پمپ می باشد.

پیشنهاد می شود مطلب فولاد ضد زنگ ۲۰۱ را نیز مطالعه کنید.

راه های ارتباطی

اگر از جمله کسانی هستید که در حوزه آهن آلات و محصولات فولادی فعالیت می ‌کنید و یا اینکه برای تکمیل پروژه خود به این محصولات احتیاج دارید می توانید جهت تهیه متریال مورد نیاز خود از جمله انواع میلگرد ، فولاد آلیاژی ، شش پر ، چهار پهلو ، شافتینگ و… با کارشناسان فروش مجموعه صنعتی کیان متال در ارتباط باشید. به این منظور می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در صفحه تماس با ما اقدام کنید. همچنین با پیوستن به صفحه اینستاگرام این مجموعه اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.