میلگرد آلیاژی

میلگرد آلیاژی

آیا میدانید میلگرد آلیاژی چیست و تفاوت آن با میلگرد ترمکس چگونه مشخص میشود؟ آیا میدانید میزان تلرانس قیمت میلگرد های آلیاژی و غیر آلیاژی در بازار امروز چند است؟

به زبان ساده می توان گفت میلگرد آلیاژی و یا فولاد آلیاژی در اصل فولادی است که در آن ترکیبی از دو یا چند عنصر مختلف وجود داشته باشد، که وجود این عناصر باعث میشود این میلگردهای فولادی خاصیتهای منحصر به فرد مختص خود را به دست آورند. از جمله این عناصر می‌توان به منگنز، سیلیکون، نیکل، تیتانیوم، مس، کروم و آلمینیوم اشاره کرد.

در واقع این عناصر باعث میشود تا فولاد آلیاژی نسبت به میلگرد کربنی خاصیتهای متفاوتی داشته باشد. از این نوع فولاد به دلیل خاصیتهای متنوع، قیمت بسیار مناسب، کاربرد ساده و در دسترس بودن بسیار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در میلگرد آلیاژی می‌خوانید ....

میلگرد آلیاژی
میلگرد آلیاژی

ویژگی میلگرد آلیاژی چیست؟

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم میلگرد آلیاژی به دلیل داشتن عناصر مختلف بر خلاف میلگردهای کربنی ، دارای خاصیت های منحصر به فردی هستند. این ویژگی ها و شناخت انواع آلیاژهای فولادی می تواند کمک بسیار زیادی در رشد و پیشرفت اکثر صنایع وابسته به فولاد داشته باشد.در این آلیاژ ها عناصری مانند کبالت ، مس ،نیکل و منگنز باعث افزایش دمای موجود در آستنیت می شوند و مولیبدن، وانادیوم، آلومینیوم و سیلیکون تاثیر زیادی در قابلیت انحلال کربن دارند.  فلزات سبک مانند کروم، تنگستن، تیتانیوم، نیوبیم و زیرکونیم  تشکیل کاربید هایی را می دهند که نقش زیادی در افزایش سختی و مقاومت فولاد دارند که در ساخت انواع فولاد های تند بر و ابزار های فولادی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر موارد گفته شده در ، سیلیکون ، آلمینیوم و کروم باعث ایجاد یک لایه اکسید محافظ در سطح فولاد می شوند که از آن در برابر تغیرات آب و هوایی و محیطی محافظت می کند. به طور کلی می توانیم بگوییم عناصر اصلی میلگرد فولاد آلیاژیِ، آلومینیوم (0.95 تا 1.30%)، بور (0.001 تا 0.003%) ، کروم (0.5 تا 18%) ، مس (0.1 تا 0.4%) ، سرب ، منگنز (0.25 تا 13%)  و نیکل (2 تا 20%) هستند . البته ممکن است آلیاژ های بسیار متنوع دیگری از فولاد تولید شود که در صنایع مختلف کابرد های متنوعی داشته باشند.

تفاوت میلگرد آلیاژی با میلگرد ترمکس

همانطور که گفته شد میلگرد آلیاژی با اضافه کردن انواع فروآلیاژها ساخته می شود . در واقع شمش آلیاژ تولید شده در دستگاه نورد به شکل میلگرد در می آید و با قرار دادن آن در دمای محیط ، آهسته آهسته دمای آن را کاهش می دهند تا به تدریج و آرامی سرد شود. این سرد شدن تدریجی باعث می شود تا مرکز و سطح میلگرد دارای خواص مکانیکی و شیمیایی یکسان باشد. بنابراین ما در میلگردهای آلیاژی دارای استحکام و مقاومت بالا و یکنواختی هستیم. اما بر خلاف میلگرد های آلیاژی ، شمش داغ شده برای تولید میلگرد ترمکس را بعد از فرآیند نورد ، برای رساندن میلگرد به استحکام و سختی مورد نظر ،از درون لوله های آب عبور می دهند و دمای آن را به یکباره پایین می آورند.این کار باعث می شود که سطح میلگرد دارای سختی بالا و مورد نظر ما باشد اما مرکز میله نرم تر و دارای سختی پایینتری است.

میلگرد آلیاژی
میلگرد آلیاژی
میلگرد آلیاژی
میلگرد آلیاژی

کاربرد میلگرد آلیاژی

با توجه به موارد بالا به راحتی ی توان گفت کهمیلگرد آلیاژی کاربرد های بسیار متنوعی در صنایع دارد که می توان به چند مورد در این مقاله اشاره کرد . از جمله این موارد می توان به کارایی خاص لوله ها و اتصالات ساخته شده از این فولاد های آلیاژی اشاره کرد که برای مواردی چون حفاری نفت و گاز به کار می روند. فولاد های آلیاژی دارای درصد کروم بالاتر انتخاب های بسیار مناسبی برای ساخت انواع بلبرینگ هستند که در ساخت انواع حلقه های فولادی و مانند آن کاربرد زیادی دارند.علاوه بر این این آلیاژها کاربردهای دیگری نظیر ساخت انواع مدال ، سکه ، ابزار، قطعات الکتریکی ، وسایل گرمایشی و سرمایشی ، انواع وسایل نقلیه ، صنعت هواپیما سازی ، اشیای هنری ، جواهر آلات و … دارد. مجموعه صنعتی کیان متال تولید کننده انواع میلگرد ترانسمیسیون، میلگرد پیلینگ شده، میلگرد سنگ خورده ،متخصص انواع فولاد آلیاژی آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما عزیزان می باشد. لطفا برای ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره در این زمینه به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید و از طریق شماره های درج شده در این صفحه با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

استاندارد ساخت انواع میلگرد آلیاژی

با توجه به شرایط آب و هوایی و شرایط محیطی در هر منطقه ، استانداردهای مختلفی برای ساخت انواع میلگرد آلیاژی وجود دارد.برای مثال در کشور زلزله خیز ژاپن از میلگرد های آلیاژی استفاده بسیار زیادی می شود در حالی که در کشورهای اروپایی ، به دلیل وجود زمین لرزه های کمتر ، معمولا از انواع میلگرد های ترمکس استفاده میشود. در ایران برای ساخت میلگرد ازهر دو استاندارد استفاده می شود. توجه داشته باشید که برای خرید انواع میلگرد های آلیاژی به تولید کنندگان معتبر نظیر مجموعه کیان متال مراجعه نمایید چرا که اگر به طور اشتباه از انواع میلگرد ترمکس به جای میلگرد آلیاژی استفاده شود ممکن است خسارت های بسیار زیاد و حتی جبران ناپذیری به وجود بیاورد .

برای خرید میلگرد آلیاژی به کجا مراجعه کنیم؟

مراکز خرید میلگرد آلیاژی در تهران

این موضوع کاملا مشخص است که بسیاری از صنایع بدون دسترسی به فولاد با کیفیت دچار اختلالات بسیار زیادی می شوند. فولاد آلیاژی نیز در کنار انواع فولاد ها کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد زیرا که علاوه بر داشتن خواص آهن ، خواص انواع عناصر به کار رفته در خود را نیز دارا می باشند. فقط باید به این نکته دقت کرد که هر فولاد آلیاژ داری را نمیتوان برای هر صنعتی به‌ کار گرفت. صنایع مختلف با توجه به نوع نیاز خود فولاد آلیاژی مناسب را انتخاب و استفاده می ‌کنند.  شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین ما در مجموعه صنعتی کیان متال تماس حاصل فرمایید . همچنین می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نقطه نظر به صفحات اجتماعی مجموعه نظیر اینستاگرام و یا واتسآپ مراجعه فرمایید .