پیلینگ میلگرد

پیلینگ میلگرد

شاید اگر کلمه لایه برداری یا روتراشی میلگرد را بشنوید ، تراشکاری و باریک کردن فلزات در ذهن شما نقش ببندد ؛ در حالی که روتراشی به طور کلی شامل فرایند فلز کاری می باشد. به عنوان یکی از اساسی ترین و مهم ترین اقدامات در ساخت قطعات فلزی می‌ توان به روتراشی میلگرد اشاره داشت. این کار باعث می شود ساخت میلگرد ها در سایز ها و ابعاد متنوع با دقت بیشتری صورت گیرد. انجام این کار به قدری کاربرد دارد که بخش عمده ‌ای از محصولات فولادی برای تکمیل شدن به روتراشی یا همان پیلینگ نیازمند هستند. پیلینگ میلگرد در توضیح کلی فرایندی است که بعد از نورد میلگرد انجام می شود و برای این کار از دستگاه مخصوص استفاده می گردد. اگر به این موضوع علاقمند هستنید یا قصد کسب اطلاعات بیشتر دارید پیشنهاد می کنیم تا انتها با بررسی این فرایند همراه ما باشید.

پیلینگ میلگرد

نحوه انجام پیلینگ میلگرد

پیلینگ میلگرد که با عبارت لاتین Bar peeling نیز شناخته می شود ، فرایندی است که میلگرد پس از نورد و ایجاد مقطع دایره ای شکل در آن ، برای صاف شدن وارد دستگاه تاپ گیر می شود و بعد از آن به منظور از بین بردن سطح سیاه میلگرد آن را وارد دستگاه پیلینگ می‌ کنند. معمولاً حین انجام این کار برای میلگرد هایی که قطر آن ها کمتر از ۶۰ است ، ۲ میلی متر از قطر روتراشی می ‌شود ؛ در صورتی که برای قطر های بالاتر 3 میلی متر از قطر میلگرد روتراشی می گردد. لازم به ذکر است که انجام این فرایند سطوح ناصافی را به وجود می ‌آورد که باعث می ‌شود به دنبال آن میلگرد وارد دستگاه پولیش شود. خوب است بدانید که از این روش برای تولید میلگرد ترانس نیز استفاده می گردد. شاید برایتان جالب باشد که روتراشی یا پیلینگ دقیقا در چه مرحله ‌ای از ساخت فلز انجام می شود. در پاسخ باید گفت که عمدتاً روتراشی میلگرد در مراحل اولیه تشکیل فلز صورت می گیرد. به طور کلی زمانی که صفحات فولادی از طریق فرآیند آهنگری یا نورد گرم ایجاد می شوند ، عیوب سطحی مانند ریز ترک ها یا پوسته های ناپیوسته در آن ها رویت می گردد که معمولاً در طول فرآیند خنک سازی به وجود می‌ آیند. لایه های اکسید فلزی که به مرور زمان ایجاد می ‌شوند باید قبل از تبدیل شدن به ماده خام برطرف گردند. استوک خام می تواند به قطعاتی مانند محور ها ، قطعات اکستروژن و… تبدیل شود. در این موارد اهمیت داشتن یک سطح پیوسته ، صاف و بدون نقص با ابعاد دقیق بسیار محسوس است که از فرآیند لایه برداری میله برای ایجاد سطوح صاف و ابعاد بحرانی برای پردازش قطعات پایین دست استفاده می شود.

مزیت های پیلینگ میلگرد در مقایسه با روش های مشابه

در صنایع مختلف از روش های گوناگونی برای ساخت قطعات و ابزار آلات استفاده می ‌شود اما به طور کلی تنها چیزی که منجر به استفاده فراوان و کارایی بالای یک شیوه می گردد ، مزیت ها و نقاط قوت آن در مقایسه با سایر روش های مشابه است. در مورد پیلینگ میلگرد یا روتراشی میلگرد نیز باید گفت که به دلیل مزیت های بیشمار آن به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه فرایند های تراشکاری معمولی نیز می توانند نتیجه مشابه به این روش داشته باشند اما به دلیل دقت بالای رو تراشی میلگرد آن را جایگزین فرایند های تراشکاری نموده اند. از طرفی نیز سرعت بالای انجام این کار در مقایسه با روش ‌های مشابه از دیگر مزیت های روتراشی میلگرد به شمار می آید که منجر به بهره وری بالا و زمان خروجی کوتاه تر در حجم های بالا می گردد. به علاوه این روش کیفیت سطح عالی به وجود می ‌آورد که تطبیق و مقایسه آن با فرایند تراشکاری دشوار است. کنار هم قرار گرفتن تمام این ویژگی ها باعث شده که این فرایند کیفیت بالا را برای حجم انبوهی از میلگرد ها به ارمغان آورد. به علاوه روتراشی سهولت بیشتری به ماشین کاری پایین دستی می‌ بخشد و در زمان و هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد. باید اشاره کنیم که از فرآیند های پیلینگ و روتراشی به منظور از بین بردن عیوب دیواره‌ های لوله و قطعات ضخیم ‌تر لوله نیز استفاده می ‌شود. دقت کنید که قطعات نازک تر و ضعیف تر لوله مقاومت کمتری در برابر فرآیند های روتراشی از خود نشان می ‌دهند و به روش های گوناگونی برای پردازش احتیاج دارند. به طور کلی تولید محصولات در حجم بالا و با تجهیزات ارزان تر باعث شده روتراشی به عنوان یک روش ارزشمند و کاربردی شناخته شود.

پیشنهاد می شود مطلب کاربرد فولاد ضد زنگ در صنایع نفت و پتروشیمی را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

مجموعه صنعتی کیان متال با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و بکارگیری دانش روز دنیا ، بیش از سی سال در زمینه تولید انواع ورق فولادی ، ميلگرد ، شش پر ، چهار پهلو و فرم دار با دقت دهم ، صدم و هزارم فعالیت دارد. علاوه بر این موارد این مجموعه تولید کننده انواع ميلگرد پيلينگ شده از سايز ١٨ الي ١٠٥ می باشد که می توانید به منظور دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت سفارشات خود از طریق راه های ارتباطی درج شده در صفحه تماس با ما ، با واحد فروش در تماس باشید. به علاوه با عضویت در صفحه اینستاگرام نیز می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید.