کشش مفتول

کشش مفتول

امروزه انواع و اقسام سیم های فلزی در بازار موجود است اما یکی از پرکاربردترین این سیمها، سیم مفتول است که کاربرد فراوانی در ساختمان سازی و صنعت دارد. سیم مفتول در تقویت سازه های بتنی به کار میرود. از کاربردهای دیگر این محصول میتوان به ساخت و ساز تورهای فلزی، ساخت چارچوب و اسکلت بندی، ساخت قفس و … اشاره کرد.

این سیم مقطعی گرد دارد که به روش های نورد و کشش تولید و در دو  نوع سیاه و سفید در بازار یافت میشوند. این محصول پس از عملیات کشش و نورد در مجموعه کیان متال با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت روانه بازار می گردد. این نوع سیم به دو دسته فابریک و غیر فابریک تقسیم می شود که در ادامه به بررسی کیفیت و کاربرد کشش مفتول می پردازیم.

آنچه در کشش مفتول می خوانید ....

کشش مفتول
کشش مفتول

عملیات کشش مفتول چگونه است؟

بعد از عملیات زنگ زدایی ، پوسته گیری ، عبور از پودر کشش و دوزه ، مفتول وارد دستگاه کشش می شود. براساس نیاز ، کیفیت یا نوع دستگاه یک یا چند کشش متوالی و عملیات های گوناگونی بر روی مفتول انجام می شود. این عملیات ها و تنش ها باعث افزایش و کاهش سطح مقطع مفتول می شود. کاهش سطح مقطع به معنای اعمال تنش های بیشتر می باشد و همین امر باعث شده که مفتول کشیده شده از مفتول خام سفت تر باشد. این سفت شدن در اثر کشش به سه عامل درصد عناصر شیمیایی موجود در مفتول ، سرعت کشش و تعداد دفعات انجام عملیات کشش بر روی مفتول بستگی دارد. عملیات زنگ زدایی مفتول در چند مرحله و با روش های گوناگونی مانند : زنگ زدایی مکانیکی ، اسید شویی ، زنگ زدایی مکانیکی هم زمان با برس سیمی و شات بلاست انجام می شود. برخی از مفتول ها را باید بعد از تولید با استفاده از فلز و یا آلیاژی دیگر روکش نمود. مهم ترین روکش برای مفتول فلز روی است ،انواع روکش هایی که می توان در عملیات روکش کردن کشش مفتول به کاربرد عبارتند از : روکش مسوار ، روکش گالوانیزه ، روکش فسفات روی. عملیات دیگری که بر روی مفتول انجام می شود ، عملیات آنیل نام دارد . به دلیل اعمال نیرو بر روی کریستال های موجود درفولاد مفتول باعث ایجاد بی نظمی شدیدی در این کریستال ها می شود اما در متالوژی برای نظم دادن به کریستال ها راهی وجود دارد که باعث نرمی فولاد می شود. این روش از طریق حرارت دادن فولاد و نگه داشتن در دما و زمان معین انجام می شود که لین عملیات آنیل نام دارد. اگر عملیات آنیل به درستی انجام نشود امکان دارد مفتول دچار عیوبی مانند دی کربوره شدن شود.

کاربرد و جنس سیم در کشش مفتول

سیم مفتول ها از جنس های متفاوتی مانند سیم مفتول گالوانیزه یا همان سیم مفتول سفید، سیم مفتول سیاه و سیم مفتول استیل دسته بندی می شود. سیم مفتول سیاه با نام سیم آرماتور نیز شناخته می شود. این نوع مفتول را میتوان به عنوان مفتول مادر صنعت نیز نامید. این سیم مفتول در تهیه مفتول هایی مانند : گالوانیزه ، اسید شور ، فنر و مسوار به عنوان ماده اولیه به کار برده می شود.در ساختمان سازی در مرحله آرماتوربندی فنداسیون برای نگه داری میلگردها به یکدیگر استفاده می شود. مفتول سیاه یا سیم آرماتور به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید و عرضه می شود. در روش نورد گرم ابتدا فولاد سخت  در کوره هایی با دمای900  درجه سانتی گراد پخته می شود. مواد پس از خروج از کوره باید دمای آن را با دما ی محیط یکسان کنیم ، بعد از این مرحله نوبت به کشش مفتول می رسد تا سیم مفتول در قطر مورد نظر بدست آید. در آخر سیم مفتول سیاه را به صورت کلاف جمع آوری می کنیم. در روش نورد سرد به جای کوره و فولاد سخت میلگرد یا تسمه فولادی و دستگاه های کشش قدرتمند  جایگزین آنها می شوند. به طوری  که میلگرد یا تسمه فولادی در چند مرحله کشش به قطر مورد نظر میرسند. سیم آرماتور ها به چند دسته نرم ، خیلی نرم، فابریک، غیر فابریک تقسیم بندی می شوند. مفتول گالوانیزه طی گالوانیزه شدن مفتول سیاه بدست می اید که در بازار به آن مفتول سفید نیز گفته می شود. خصوصیات مفتول گالوانیزه عبارت است از سازگاری با محیط زیست ، طول عمر بالا ، استحکام کشش بالا ، سطح صاف و  صیقلی ، مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت و حرارت بالا و … می باشد. دو نوع سیم سفید به نام های سیم رابیس و سیم اسکوپ در بازار موجود می باشد.

کشش مفتول
کشش مفتول
کشش مفتول
کشش مفتول

انواع مفتول های کششی

مفتول های SAE1006 & SAE1008: این نوع مفتول ها در گروه فولاد های کم کربن قرار می گیرد و در قطر های 5.5 تا 6.5 میلیمتر جهت مصارفی مانند کاربرد های سازه ای ، مفتول های بسته بندی ، مفتول های مورد نیاز برای شبکه های توری و انواع فنس و … استفاده می شوند.

  • مفتول های RST37& RST34: این نوع از مفتول در دسته فولاد های کم کربن قرار دارد و در قطر های 5.6 ،5.5  و 8 میلیمتر با استفاده از فرایند نورد تولید می شود.
  • مفتول SG2: این نوع کشش مفتول نیز در گروه فولاد های کم کربن قرار داشته و تفاوت بارز آن با مفتول SWRY11  در آنالیز  شیمیایی عناصر است.
  • مفتول S2: این نوع از مفتول که در فرایند جوش زیر پودری مورد استفاده قرار میگیرد در گروه مفتول های کم کربن قرار دارد. محدوده استحکام کششی مفتول S2، MPa 460 420_ می باشد.
  • مفتول SG3: از  این نوع مفتول در تولید سیم جوش های مخصوص جوشکاری با گاز محافظ استفاده می شود.

برای سفارش مفتول کششی به کجا مراجعه کنیم؟

مراکز خرید مفتول کشش در تهران

گروه صنعتي كيان متال با بيش از 30 سال سابقه در امر توليد انواع ميلگرد، شش پر، چهار پهلو و فرم دار با دقت هزارم، صدم و دهم با ماشين آلات روز و پيشرفته و با بالاترين دقت و سرعت توليد كرده و در اختيار مشتريان خود قرار ميدهد. و با مجرب ترين كادر فني و مهندسين ايران عزيزمان توانستم اين توليد داخلي را حمايت كرده و بخش كوچكي از چرخه صنعتي كشورمان را به دست آوریم و افتخارمان توليد ملّي و كالاي ايراني ميباشد. شما عزیزان و همراهان همیشگی می توانید جهت برقراری ارتباط با مجموعه صنعتی کیان متال و ثبت سفارش به صفحه تماس با ما در سایت مراجعه کرده و با مشاورین ما تماس حاصل بفرمایید . همچنین می توانید نقطه نظرات و پیشنهادات خود را از طریق شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام و واتس آپ با ما در میان بگذارید.