سنترلس

سنترلس

شاید با عملیات سنگ زنی یا همان صیقلی کردن قطعات آشنایی داشته باشید. سنگ زنی به عملیات تراش و براده برداری فلزات با استفاده از چرخ سنباده دواری که یکی از ابزارهای براده برداری می باشد ، گفته می شود. در واقع سنگ زنی ساز و کاری همانند فرز کاری ، سوراخ کاری و تراشکاری دارد که یک عمل براده بردار می باشد. در سنگ زنی از ابزار ساینده که چندین لب برنده دارند ، استفاده می شود. سنگ سنباده مانند یک تیغه فرز عمل می کند که دانه های سنگ به عنوان لبه های تیغه فرز هستند و هر دانه سنگ یک براده کوچک از سطح کار بر می دارد که این امر باعث پرداخت شدن قطعه می گردد و منجر می شود تا سنگ ظاهر صافی پیدا ‌کند. البته سنگ زنی انواع گوناگونی دارد که در این مطلب ما سنگ زنی سنترلس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سنگ زنی سنترلس چیست ؟

اوایل دهه ۱۹۰۰ ماشین‌های سنترلس به بازار عرضه شدند. این نوع از ماشین های سنگ زنی قابلیتی را به وجود آورد که بتوانیم قطعات استوانه‌ ای و فرم های دوار را بدون اینکه روی سه نظام یا فیکسچرهای مشابه دیگر قرار دهیم ، سنگ زنی نماییم. این ماشین امکان سنگ زنی قطعات باریک و خیلی بلند را نیز فراهم آورد. در واقع تا قبل از ابداع این دستگاه امکان سنگ زنی این قطعات وجود نداشت. این ماشین سنگ زنی یکی از ابزارهای دقیقی است که برای تولید انبوه قطعات که فرم های مختلفی دارند ، استفاده می شود. به طور کلی می ‌توان گفت که تجهیزات تیز کردن پیشرفته ، سیستم‌های اتوماتیک ، جا به جایی قطعه کار و تجهیزات کنترل ابعادی اتوماتیک این دستگاه باعث شده تا به یکی از ابزارهای دقیق در امر سنگ زنی تبدیل شود. قطعات کوچک از جمله گیره های جراحی ، قطعات بزرگ مانند اکسل واگن های قطار و قطعات دیگر مانند شفت های مرکزی کمک فنر خودرو ها ، قطعات داخلی رولربیرینگ ها و توپ های بیلیارد و بولینگ را از طریق این دستگاه سنگ زنی ، سنگ می زنند. این ماشین توانایی سنگ زنی مواد مختلفی از جمله چوب پنبه ، شیشه ، چوب ، لاستیک ، پلاستیک ها ، فولاد های آلیاژی و… را دارد. عملیات سنگ زنی با استفاده از این دستگاه ۳۵۰ بار از عملیات سنگ گردسایی سریع تر می باشد. همچنین تکیه گاه صلب که زیر قطعه کار قرار می گیرد باعث می شود تا قطعاتی که در اثر فشار تغییر فرم می‌ دهند را نیز سنگ زنی نمود. قطعا ویژگی های این دستگاه می تواند آن را در زمره ابزارآلات کاربردی در حوزه تولیدات انبوه قرار دهد.

مزایای سنگ زنی سنترلس

ماشین سنگ سنترلس این امکان را فراهم آورد تا بتوان قطعات مدور که فرم‌های پیچیده و مختلفی دارند و امکان سنگ زنی آن ها با دستگاه های دیگر وجود ندارد را با سرعت و دقت بالا سنگ زنی نمود. این دستگاه تحول زیادی در صنعت ایجاد کرد و بسیاری از مشکلات را برای تولید قطعات برطرف نمود. قطعا استفاده از آن مزایای زیادی را به دنبال دارد. در این قسمت به بررسی برخی از مزایای این دستگاه سنگ زنی پرکاربرد می پردازیم.

  • یکی از نکات مهمی که در مورد این دستگاه سنگ زنی  وجود دارد ، هزینه نگهداری و تعمیرات این دستگاه است که نسبت به دستگاه های دیگر هزینه های کمتری را در بر می گیرد ؛ چرا که این ماشین سطوح اصطکاکی کمی دارد و تمامی قسمت های مهم ماشین از طریق سیستم روغن کاری اتوماتیک ، روغن کاری می شوند. این مورد می تواند حتی مقداری از هزینه ها را نیز کاهش دهد.
  • علاوه بر آن تجهیزات جلوبرنده اتوماتیک قطعه کار در این ماشین باعث می‌ شود تا تعداد زیادی از قطعه ها را به سرعت سنگ زنی نمود.
  • با توجه به اینکه حجم براده برداری در این دستگاه سنگ زنی کمتر می باشد می ‌توان گفت که عمر و دوام سنگ سنباده بیشتر خواهد بود ؛ چرا که سطح قطعه کار با کمترین براده برداری سنگ زنی می شود.
  • همچنین به دلیل اینکه به دو سمت قطعه کار هنگام قرارگیری در دستگاه نیرویی وارد نمی شود ، می ‌توان قطعاتی که به راحتی دچار تغییر شکل می شوند را نیز در این دستگاه سنگ زنی نمود.
  • از طرفی از آنجایی که زمان قرار دادن و تنظیم قطعه کار در این دستگاه نسبت به سایر ماشین های سنگ زنی کوتاه تر است ، می تواند به صرفه جویی در زمان و افزایش تولید قطعات نیز منجر شود.

شما می توانید مطلب تولیدکننده ارزانترین میلگرد را نیز در سایت مشاهده نمایید.

راه های ارتباطی با مجموعه صنعتی کیان متال

شما می توانید محصولات فولادی مورد نظر خود را از مجموعه صنعتی کیان متال سفارش دهید. به این منظور از طریق شماره تماس های موجود در بخش تماس با ما می توانید پس از برقراری تماس با کارشناسان نسبت به استعلام قیمت و سپس ثبت سفارشات اقدام نمایید. همچنین در شبکه های اجتماعی ما از جمله صفحه اینستاگرام و واتساپ امکان کسب اطلاعات بیشتر برای شما عزیزان وجود دارد.