فولاد ضد زنگ ۲۰۱

stainless steel 201 - kian metal industrial complex

فولاد شامل چند دسته مختلف می باشد که فولاد آلیاژی تنها یکی از آن ها است. اگر بخواهیم یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین فولاد های آلیاژی را معرفی کنیم باید از استیل استنلس نام ببریم که ترکیبی از آلیاژ هایی مانند نیکل ، کروم ، مولیبدن و… می باشد. استیل ها که همان فولاد های ضد زنگ هستند ، مقاومت بسیار خوبی در برابر زنگ زدگی از خود نشان می‌ دهند که همین ویژگی باعث شده تا به شکل گسترده ‌ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. فولاد های ضد زنگ نیز انواع گوناگونی دارند که هر کدام از لحاظ ترکیب شیمیایی و خواص منحصر به فردند. استیل ۲۰۱ یک نوع فولاد ضد زنگ است که کیفیت آن مشابه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ می باشد و عمدتاً در مصارف عمومی تر به کار گرفته می شود. در ادامه با بررسی فولاد ضد زنگ ۲۰۱ همراه ما باشید.

فولاد ضد زنگ ۲۰۱ به عنوان یکی از قوی ترین فولاد ها شناخته می شود که علت آن نیز وجود مقادیر زیاد منگنز در ترکیب شیمیایی آن است. با این حال استیل ۲۰۱ مقاومت زیادی در برابر خوردگی ندارد.

ویژگی ها و خواص فولاد ضد زنگ ۲۰۱

گفتیم هر کدام از فولاد ها با توجه به ترکیب شیمیایی که دارند از میزان سختی ، استحکام و کارایی خاصی برخوردار هستند. به علاوه با توجه به تنوع و تعداد بالای فولاد ها می توان گفت که قیمت استیل ها نیز بازه گسترده ای را در بر می گیرد. فولاد ضد زنگ ۲۰۱ یکی از استیل های سری ۲۰۰ فولاد های ضد زنگ یا آستنیتی می باشد که با نام استیل غیر مغناطیسی یا نگیر نیز شناخته می شود. در واقع استیل ۲۰۱ یکی از پرکاربرد ترین فولاد های سری ۲۰۰ می باشد که به عنوان یک آلیاژ کمکی کاربرد دارد ؛ چرا که شامل مقدار کمی نیکل ، کروم ، منگنز و نیتروژن نیز می باشد. لازم به ذکر است که این استیل قیمت کمتری نیز در مقایسه با سایر استیل ها دارد. این استیل قوی ترین نوع فولاد ضد زنگ می باشد که البته میزان مقاومت آن در برابر خوردگی نسبت به سایر استیل های موجود کمتر است. در حقیقت دوام بالای این محصول و مقاومت بیشتر آن در محیط های سرد بارزترین مشخصه های آن هستند. بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که استیل ۲۰۱ برای استفاده در پروژه هایی که محیط شور و نمکی دارند انتخاب مناسبی نیست و پیشنهاد می شود از فولاد های دیگری به عنوان جایگزین استفاده شود. به طور کلی این فولاد استحکام ، مقاومت و انعطاف پذیری بالایی در مقابل اکسیداسیون دارد و در محیط های سرد خاصیت مغناطیسی در آن ایجاد می شود. همچنین با اینکه این فولاد در محیط های شیمیایی مقاومت کمتری در برابر خوردگی از خود نشان می ‌دهد اما در موارد مختلف می‌ تواند جایگزین خوبی برای استیل ۳۰۱ محسوب شود. از طرفی نیز مقاومت و قدرت عملکرد این استیل در محیط های سرد ، نسبت به استیل ۳۰۱ بیشتر است.

فولاد ضد زنگ 201 - مجموعه کیان متال

کارایی فولاد ضد زنگ ۲۰۱ و مقایسه آن با استیل ۳۰۴

فولاد ضد زنگ ۲۰۱ که شباهت زیادی به فولاد های سری ۳۰۰ و ۴۰۰ دارد ، به دلیل اینکه نیکل کمتری در ترکیب شیمیایی آن به کار رفته مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد ؛ از این رو عمدتا برای کاربرد های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید لوازم برقی خانگی مانند بدنه داخلی ماشین لباسشویی ، ساخت تجهیزات رستورانی ، تولید وسایل آشپزخانه ، ساخت ابزار هرس کردن درختان ، تولید کارد و چنگال آشپزخانه ، صنعت خودروسازی ، استفاده در صنعت معماری برای طراحی درب و پنجره ، واگن های راه آهن و طراحی و ساخت کابین های قطار از جمله موارد کاربرد این استیل هستند. به طور کلی فولاد های آلیاژی در سه سری ۲۰۰ ، ۳۰۰ و ۴۰۰ قرار می ‌گیرند و به دو دسته مغناطیسی و غیر مغناطیسی یا همان استیل بگیر یا نگیر تقسیم می شوند. استیل های سری ۲۰۰ و ۳۰۰ در دسته فولاد های آستنیتی هستند و به استیل غیر مغناطیسی یا نگیر معروفند. مهمترین تفاوتی که میان این دو استیل وجود دارد میزان نیکل به کار رفته در ساختار ترکیبی آن ها می باشد. اگربخواهیم ساختار فیزیکی استیل ۲۰۱ را با استیل ۳۰۴ مقایسه کنیم باید بگوییم که فولاد ۲۰۱ شامل ۵ درصد نیکل و استیل ۳۰۴ شامل ۸ درصد نیکل می باشد. از طرفی نیز استیل ۲۰۱ از شکل پذیری و قابلیت جوشکاری کمتری برخوردار است که علت آن هم ساختار مستحکم تر و مقاوم تر آن می باشد. همچنین استیل ۲۰۴ به دلیل مقدار نیکل کمتر و مقاومت کمتر در برابر خوردگی ، نسبت به استیل ۳۰۴ قیمت کمتری دارد که این موضوع یکی از دلایل تقاضای بیشتر آن می باشد. یکی دیگر از تفاوت های جزئی این دو نوع استیل تفاوت رنگ آن ها است و استیل ۲۰۱ کمی تیره تر از استیل ۳۰۴ می باشد.

پیشنهاد می شود مطلب وضعیت بازار آهن در سال جدید را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

مجموعه صنعتی کیان متال یکی از عرضه کنندگان انواع فولاد آلیاژی ، میلگرد ، شافتینگ و… می باشد. این مجموعه شرایطی را برای مشتریان و متقاضیان سراسر کشور در نظر گرفته تا ثبت سفارشات به صورت غیر حضوری امکان پذیر باشد. به این منظور می توانید جهت دریافت اطلاعات لازم در رابطه با محصولات و مقاطع فولادی با شماره تلفن های موجود در صفحه تماس با ما در ارتباط باشید. همچنین با پیوستن به صفحه اینستاگرام این مجموعه می توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید.