فولاد ضد زنگ 201

فولاد ضد زنگ 201

فولاد شامل چند دسته مختلف می باشد که فولاد آلیاژی تنها یکی از آن ها است. اگر بخواهیم یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین فولاد های آلیاژی را معرفی کنیم باید از استیل استنلس نام ببریم که ترکیبی از آلیاژ هایی مانند نیکل ، کروم ، مولیبدن و… می باشد. استیل ها که همان فولاد های ضد زنگ هستند ، مقاومت بسیار خوبی در برابر زنگ زدگی از خود نشان می‌ دهند که همین ویژگی باعث شده تا به شکل گسترده ‌ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. فولاد های ضد زنگ نیز انواع گوناگونی دارند که هر کدام از لحاظ ترکیب شیمیایی و خواص منحصر به فردند. استیل 201 یک نوع فولاد ضد زنگ است که کیفیت آن مشابه استیل 304 و 316 می باشد و عمدتاً در مصارف عمومی تر به کار گرفته می شود. در ادامه با بررسی فولاد ضد زنگ 201 همراه ما باشید.

فولاد ضد زنگ 201 به عنوان یکی از قوی ترین فولاد ها شناخته می شود که علت آن نیز وجود مقادیر زیاد منگنز در ترکیب شیمیایی آن است. با این حال استیل 201 مقاومت زیادی در برابر خوردگی ندارد.

ویژگی ها و خواص فولاد ضد زنگ 201

گفتیم هر کدام از فولاد ها با توجه به ترکیب شیمیایی که دارند از میزان سختی ، استحکام و کارایی خاصی برخوردار هستند. به علاوه با توجه به تنوع و تعداد بالای فولاد ها می توان گفت که قیمت استیل ها نیز بازه گسترده ای را در بر می گیرد. فولاد ضد زنگ 201 یکی از استیل های سری 200 فولاد های ضد زنگ یا آستنیتی می باشد که با نام استیل غیر مغناطیسی یا نگیر نیز شناخته می شود. در واقع استیل 201 یکی از پرکاربرد ترین فولاد های سری 200 می باشد که به عنوان یک آلیاژ کمکی کاربرد دارد ؛ چرا که شامل مقدار کمی نیکل ، کروم ، منگنز و نیتروژن نیز می باشد. لازم به ذکر است که این استیل قیمت کمتری نیز در مقایسه با سایر استیل ها دارد. این استیل قوی ترین نوع فولاد ضد زنگ می باشد که البته میزان مقاومت آن در برابر خوردگی نسبت به سایر استیل های موجود کمتر است. در حقیقت دوام بالای این محصول و مقاومت بیشتر آن در محیط های سرد بارزترین مشخصه های آن هستند. بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که استیل 201 برای استفاده در پروژه هایی که محیط شور و نمکی دارند انتخاب مناسبی نیست و پیشنهاد می شود از فولاد های دیگری به عنوان جایگزین استفاده شود. به طور کلی این فولاد استحکام ، مقاومت و انعطاف پذیری بالایی در مقابل اکسیداسیون دارد و در محیط های سرد خاصیت مغناطیسی در آن ایجاد می شود. همچنین با اینکه این فولاد در محیط های شیمیایی مقاومت کمتری در برابر خوردگی از خود نشان می ‌دهد اما در موارد مختلف می‌ تواند جایگزین خوبی برای استیل 301 محسوب شود. از طرفی نیز مقاومت و قدرت عملکرد این استیل در محیط های سرد ، نسبت به استیل 301 بیشتر است.

فولاد ضد زنگ 201

کارایی فولاد ضد زنگ 201 و مقایسه آن با استیل 304

فولاد ضد زنگ 201 که شباهت زیادی به فولاد های سری 300 و 400 دارد ، به دلیل اینکه نیکل کمتری در ترکیب شیمیایی آن به کار رفته مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد ؛ از این رو عمدتا برای کاربرد های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید لوازم برقی خانگی مانند بدنه داخلی ماشین لباسشویی ، ساخت تجهیزات رستورانی ، تولید وسایل آشپزخانه ، ساخت ابزار هرس کردن درختان ، تولید کارد و چنگال آشپزخانه ، صنعت خودروسازی ، استفاده در صنعت معماری برای طراحی درب و پنجره ، واگن های راه آهن و طراحی و ساخت کابین های قطار از جمله موارد کاربرد این استیل هستند. به طور کلی فولاد های آلیاژی در سه سری 200 ، 300 و 400 قرار می ‌گیرند و به دو دسته مغناطیسی و غیر مغناطیسی یا همان استیل بگیر یا نگیر تقسیم می شوند. استیل های سری 200 و 300 در دسته فولاد های آستنیتی هستند و به استیل غیر مغناطیسی یا نگیر معروفند. مهمترین تفاوتی که میان این دو استیل وجود دارد میزان نیکل به کار رفته در ساختار ترکیبی آن ها می باشد. اگربخواهیم ساختار فیزیکی استیل 201 را با استیل 304 مقایسه کنیم باید بگوییم که فولاد 201 شامل 5 درصد نیکل و استیل 304 شامل 8 درصد نیکل می باشد. از طرفی نیز استیل 201 از شکل پذیری و قابلیت جوشکاری کمتری برخوردار است که علت آن هم ساختار مستحکم تر و مقاوم تر آن می باشد. همچنین استیل 204 به دلیل مقدار نیکل کمتر و مقاومت کمتر در برابر خوردگی ، نسبت به استیل 304 قیمت کمتری دارد که این موضوع یکی از دلایل تقاضای بیشتر آن می باشد. یکی دیگر از تفاوت های جزئی این دو نوع استیل تفاوت رنگ آن ها است و استیل 201 کمی تیره تر از استیل 304 می باشد.

پیشنهاد می شود مطلب وضعیت بازار آهن در سال جدید را نیز مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی

مجموعه صنعتی کیان متال یکی از عرضه کنندگان انواع فولاد آلیاژی ، میلگرد ، شافتینگ و… می باشد. این مجموعه شرایطی را برای مشتریان و متقاضیان سراسر کشور در نظر گرفته تا ثبت سفارشات به صورت غیر حضوری امکان پذیر باشد. به این منظور می توانید جهت دریافت اطلاعات لازم در رابطه با محصولات و مقاطع فولادی با شماره تلفن های موجود در صفحه تماس با ما در ارتباط باشید. همچنین با پیوستن به صفحه اینستاگرام این مجموعه می توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید.