فولاد نورد سرد چگونه در صنعت ساختمان استفاده می‌شود؟

فولاد نورد سرد چگونه در صنعت ساختمان استفاده می‌شود؟

اگر بخواهید فهرستی از تمام فلزات مورد استفاده در کاربردهای ساختمانی تهیه کنید، این فهرست بسیار طولانی خواهد شد. فلزات یک مصالح ساختمانی انتخابی برای کسانی هستند که به دنبال ایجاد ساختارهای قوی و بادوام هستند که هم بادوام و هم پایدار باشند. فولاد نورد سرد کاملاً با این شرایط مطابقت دارد. فولاد یکی از بازیافت پذیرترین مواد در سراسر جهان است. قابل توجه است که فولادهای بازیافتی استحکام و دوام معادل فولادهای غیر بازیافتی خود را حفظ می‌کنند. در واقع، بسیاری از فولادهایی که صنعت ساختمان استفاده می‌کند چندین بار بازیافت شده‌اند.

در حالی که بسیاری از انواع و گریدهای فولاد جزئی ثابت در ساخت و سازهستند، یک گرید و مدل از فولاد وجود دارد که مجموعه‌ای از مزایای خاص را به طراحان، سازندگان و توسعه دهندگان فراهم کرده است: فولاد نورد سرد.

حال ببینیم که فولاد نورد سرد چیست و فولاد نورد سرد برای چه مواردی استفاده می‌شود؟ بیایید نگاهی به فرآیند تشکیل این ماده و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز بیندازیم.

فولاد نورد سرد چگونه در صنعت ساختمان استفاده می‌شود؟

فولاد نورد سرد چیست؟

فولاد نورد سرد که معمولاً به‌عنوان فولاد سرد شناخته می‌شود، نوعی فولاد است که نام خود را از فرآیند تولید خود گرفته است. به‌طورمعمول، هنگامی‌که ما انواع فولاد را موردبحث قرار می‌دهیم، بر اساس نوع (زنگ نزن، کربن، ابزار، آلیاژ) یا بر اساس درجه آن‌ها را دسته‌بندی می‌کنیم. اما در مورد فولاد نورد سرد، این در مورد فرآیندی است که تولیدکنندگان برای تکمیل خواص فولاد از آن استفاده می‌کنند.

نورد سرد شامل خنک کردن فولادی است که قبلاً فرآیند نورد گرم را طی کرده است. پس از خنک شدن، دوباره در دمای اتاق چرخانده می‌شود. ازآنجایی‌که مواد نورد سرد می‌شوند، غلتک‌های قدرتی کشش را اعمال می‌کنند. این کشش باعث می‌شود که مواد نازک‌تر و سخت‌تر شوند. این فرآیند همچنین به تولید ابعاد دقیق‌تر و کیفیت سطح بهتر کمک می‌کند.

تفاوت فولاد نورد سرد و نورد گرم چیست؟

زمان بررسی تفاوت بین فولاد نورد سرد و نورد گرم، بزرگ‌ترین عاملی که باید در نظر داشت چگالی مواد است. فولاد نورد گرم به دلیل سادگی، فرآیند تولید بسیار آسان‌تری دارد. شما فقط باید فلز را گرم‌کنید و شکل دهید، بنابراین نیازی به خنک کردن یا شکل دادن به آن نیست.

اما همین سادگی نقطه‌ضعف آن در ساخت‌وساز نیز هست. ازآنجایی‌که فولاد نورد گرم شکل تصفیه‌شده‌ای ایجاد نمی‌کند، نمی‌تواند کاربردهایی را که به جزئیات و ابعاد ریزتری نیاز دارند، انجام دهد. برای به دست آوردن این جزئیات دقیق‌تر، مواد باید پس از فرآیند گرمایش سرد و تحت‌فشار قرار گیرند. این فرآیند زمینه تولید فولاد نورد سرد است. ازآنجایی‌که مواد نازک‌تر و بادوام‌تر هستند، می‌توانید با استفاده از آن‌ها اشکال دقیقی را که برای پروژه‌های طولانی‌مدت نیاز دارید بسازید.

فولاد نورد سرد چگونه در صنعت ساختمان استفاده می‌شود؟

بیشتر بخوانید: بررسی فولاد نورد سرد و نورد گرم

خواص منحصربه‌فرد فولاد نورد سرد چیست؟

فولاد نورد سرد بسیار انعطاف‌پذیر است و در سطح جهانی در کاربردهایی که مواد نیاز به حفظ تحمل‌های بالا دارند و درعین‌حال عیوب سطحی کمی را حفظ می‌کنند، ماده انتخابی بسیاری از افراد است. پس از شکل‌گیری، فولاد نورد سرد خزنده نیست، به این معنی که شکل خود را به‌خوبی حفظ می‌کند. فولاد نورد سرد باعث شکافتن یا جذب رطوبت نمی‌شود و در برابر آفات و آتش مقاوم است.

علاوه بر این، فولاد نورد سرد امروزی حاوی حداقل 25٪ مواد بازیافتی است و در پایان عمر قابل‌استفاده آن، 100٪ قابل بازیافت است. این امر باعث می‌شود که فولاد نورد سرد برای اهداف پایداری نیز مطلوب باشد.

فولاد نورد سرد برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

هنگامی‌که صحبت از صنعت ساخت‌وساز می‌شود، فولاد نورد سرد در تقاضاها افزایش‌یافته است، به‌ویژه برای کاربردهای ساخت قاب. قاب ساخته‌شده از فولاد نورد سرد هم سبک‌تر و هم قوی‌تر از مواد مشابه است. در سال‌های اخیر، اسکلت‌های فولادی نورد سرد به مواد منتخب برای ساختمان‌های چند مسکن مانند خوابگاه‌ها، هتل‌ها و تسهیلات زندگی کمکی تبدیل‌شده‌اند.

خواص فیزیکی فولاد نورد سرد آن را به یک مصالح ساختمانی ایدئال در محیط‌های مختلف، به‌ویژه محیط‌های مستعد بادهای شدید و زلزله تبدیل می‌کند. اما مزایای فولاد سرد برای صنعت ساختمان به همین‌جا ختم نمی‌شود. نسبت به مصالح ساختمانی مشابه سبک‌تر است و حمل، جابجایی و مونتاژ آن را آسان‌تر می‌کند. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، فولاد نورد سرد به مواد کمتری برای استحکام بیشتر نیاز دارد. این بدان معناست که به‌طورکلی مواد کمتری برای ساخت‌وساز موردنیاز است.

تضمین کیفیت فولاد نورد سرد در کیان متال

مزیت اصلی فولاد نورد سرد قابل‌اعتماد بودن آن است. فولاد نورد سرد، در طول سالیان سال همان خواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می‌کند. این فولاد سبک، بادوام، سازگار با محیط‌زیست و بهترین ماده انتخابی برای استفاده در آب‌وهوای نامناسب است. 

اینجا در گروه صنعتی کیان متال، ما دوست داریم قابل‌اطمینان‌ترین تأمین‌کننده برای مشتریانمان باشیم. ما بیش از 30 سال است که فلزات ویژه و انواع آلیاژهای فولادی را باکیفیت و خدمات ثابت به مشتریان عرضه می‌کنیم. 

برای دریافت قیمت‌های لحظه‌ای به سایت مراجعه کنید و یا از طریق صفحه تماس با ما، با ما در ارتباط باشید. مهم نیست صنعت یا اندازه سفارش شما چیست و به چه میزان است، ما اینجا هستیم تا آنچه را که نیاز دارید، به‌صورت کامل و با مناسب‌ترین قیمت به شما ارائه دهیم.