درجات مختلف فولاد چیست؟

درجات مختلف فولاد چیست؟

اکثر مردم فکر می‌کنند که فولاد فقط ترکیبی از آهن و کربن از پیش تعیین شده است، اما آیا می‌دانستید که بیش از 3500 درجه مختلف فولاد وجود دارد؟ می‌توانید با اندازه‌گیری میزان کربن، سایر آلیاژهای موجود در آن و روشی که سازنده آن را پردازش می‌کند، عیار فولاد را پیدا کنید. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در زمینه فولاد و انواع آلیاژهای فولادی با مشاورین ما در گروه صنعتی کیان متال تماس بگیرید تا بتوانید با توجه به محصول نهایی مورد نظرتان، بهترین و مناسب‌ترین آلیاژ فولادی را تهیه و خریداری نمایید. توجه فرمایید که تمام محصولات کیان متال به همراه ضمانت سلامت محصول و با بهترین قیمت عرضه خواهد شد.

چهار نوع فولاد اصلی

صنایع، انواع فولاد را به چهار گروه فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار طبقه بندی و دسته بندی می‌کنند. حال ببینیم این انواع مختلف فولاد از چه ساخته شده‌اند و برای چه استفاده می‌شوند؟ 

فولادهای کربنی: فولادهای کربنی علاوه بر کربن و آهن، فقط حاوی مقادیر کمی از عناصر دیگر هستند. این گروه از بین چهار گرید فولادی محبوب‌ترین هستند و 90 درصد تولید فولاد را به خود اختصاص داده است. فولاد کربنی بسته به میزان کربن موجود در فلز دارای سه زیر گروه اصلی است:

  • فولادهای کم کربن/ فولادهای ملایم (تا 0.3٪ کربن)
  • فولادهای کربن متوسط (0.3-0.6٪ کربن)
  • فولادهای کربن بالا (بیش از 0.6٪ کربن)

شرکت‌ها اغلب این فولادها را در مقادیر انبوه تولید می‌کنند، زیرا تولید آن‌ها ارزان است و به اندازه کافی قوی هستند که در ساختمان‌سازی و صنایع مرتبط در مقیاس بزرگ استفاده شوند.

فولادهای آلیاژی: فولادهای آلیاژی با افزودن عناصر آلیاژی اضافی مانند نیکل، مس، کروم ویا آلومینیوم ایجاد می‌شوند. ترکیب این عناصر استحکام، شکل‌پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و ماشین‌کاری فولاد را افزایش می‌دهد.

فولادهای ضد زنگ: فولادهای زنگ نزن حاوی 10 تا 20 درصد کروم به عنوان عنصر آلیاژی خود و همچنین عناصر دیگری مانند نیکل، سیلیکون، منگنز و کربن هستند.  این فولادها به طور قابل توجهی مقاومت خوردگی بالایی دارند و برای استفاده در ساخت و سازهای خارجی ایمن هستند زیرا توانایی بیشتری در مقاومت در برابر آب و هوای خشن دارند. آن‌ها همچنین به طور گسترده در تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ 304، به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر عناصر و در عین حال دور نگه داشتن مواد الکتریکی از آسیب، بسیار مورد توجه است.

درجات مختلف فولاد چیست؟

در حالی که گریدهای مختلف فولاد ضد زنگ مانند فولاد ضد زنگ 304 جایگاهی در ساخت و ساز دارند، اکثر صنایع از فولاد ضد زنگ برای خواص بهداشتی خود استفاده می‌کنند. این فولادها در تجهیزات پزشکی، لوله کشی، ابزار برش و تجهیزات پردازش مواد غذایی رایج هستند.

فولادهای ابزار: فولادهای ابزار، همان‌طور که احتمالاً از نامش می‌توانید حدس بزنید، در تجهیزات برش و حفاری عالی هستند. راز تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیوم است که مقاومت حرارتی و دوام کلی آنها را افزایش می‌دهد. و از آنجایی که آن‌ها شکل خود را تحت فشار و نیروی زیاد حفظ می‌کنند، مواد اولیه برای اکثر ابزارهای دستی هستند.

گریدهای مختلف فولاد چیست؟

سیستم‌های درجه بندی فولاد راهی را به ما می‌دهد تا انواع فولاد را بر اساس تمام کاربردهای متفاوتی که آن‌ها را متمایز می‌کند طبقه بندی کنیم.  به عنوان مثال، سرعت خنک کردن فولاد توسط سازندگان می‌تواند بر میزان استحکام آن در سطح مولکولی تأثیر بگذارد. مدت زمانی که آن‌ها فولاد را در دمای بحرانی در طول فرآیند خنک سازی نگه می‌دارند نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع، این امکان وجود دارد که دو ورق فولادی با محتوای آلیاژ یکسان، بر اساس فرآیند عملیات حرارتی، دارای گریدهای متفاوتی باشند.  

  • سیستم درجه بندی ASTM به هر فلز یک پیشوند حرفی بر اساس دسته کلی آن اختصاص می‌دهد. (“A” نامی برای مواد آهن و فولاد است)، و همچنین یک عدد اختصاص داده شده متوالی که با ویژگی‌های خاص آن فلز مطابقت دارد.
  • سیستم درجه بندی SAE از یک عدد چهار رقمی برای طبقه بندی استفاده می‌کند. دو رقم اول نشان دهنده نوع فولاد و غلظت عنصر آلیاژی است و دو رقم آخر نشان دهنده غلظت کربن فلز است.

استانداردهای درجه بندی فولاد به طور گسترده توسط دانشمندان، مهندسان، معماران و سازمان‌های دولتی برای اطمینان از کیفیت و سازگاری مواد استفاده می‌شود. این استانداردها زبان مشترکی را برای برقراری ارتباط با خواص فولاد با ویژگی‌های خاص ارائه می‌کنند و تولیدکنندگان محصول را به سمت فرآیندهای پردازش و کاربرد مناسب راهنمایی می‌کنند.

بالاترین کیفیت با گروه صنعتی کیان متال

گروه صنعتی کیان متال فولاد را با بالاترین استانداردهای درجه بندی SAE عرضه می‌کند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که محصول شما بادوام و ماندگار است. میزان حجم درخواستی شما برای پروژه مورد نظرتان برای کیان متال اهمیت زیادی ندارد، ما می‌توانیم نوع فولاد آلیاژی مناسب را برای پروژه منحصر به فرد شما با بهترین کیفیت و قیمت آماده و ارائه دهیم. برای دریافت سریع قیمت امروز با ما تماس بگیرید.