تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین چیست؟

تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین چیست؟

همان طور که می دانید، میلگرد جزو یکی از پر استفاده ترین قطعات فولادی در صنعت ساخت و ساز و صنایع وابسته است. این محصول که در انواع مختلفی عرضه می گردد به عنوان یک تقویت کننده در اسکلت ساختمان و با بتن استفاده می شود تا استحکام ساختمان افزایش یابد. وزن ، طول و همچنین قطر هر نوع میلگرد بر اساس استاندارد جهانی تعریف شده است. در برخی از کارخانه ها طبق سفارشات ثبت شده در کارخانه و نوع عملیاتی که قرار است روی میلگرد انجام گیرد، مقدار وزن این میلگرد ها نسبت به میزان استاندارد آن ها کمتر و یا بیشتر می شود. و هر کدام از آن ها برای کار خاصی استفاده می شوند. در این مطلب درمورد این موضوع صحبت می کنیم و همچنین تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین را تعریف می کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

میلگرد سبک چیست؟

همانطور که می دانید میلگرد ها یک نوع فولاد هستند که با گرید و مواد منحصر به فرد ، در انواع مختلفی تولید می شوند. همان طور که گفته شد، میلگرد های سبک به میلگرد هایی گفته می شود که طول، وزن و قطر پایین تری به نسبت میزان استاندارد جهانی دارند. این ویژگی ها در این نوع میلگرد ها از پیش تایید شده هستند و طبق آن تولید می شوند و در کارهای ساخت و ساز و مهندسی برای تقویت کننده آهن به کار می رود . در برخی موارد هم برای حفظ استحکام و افزایش قدرت و مقاوت در صنعت ساختمان سازی به کار می روند. اما توجه داشته باشید که این میزان وزن سبک میلگرد ها هم تحت نظر استاندارد جهانی باید باشد. پس اگر از مقدار از پیش تعیین شده کمتر باشد، قدرت تحمل وزن نیروهای جانبی وارد شده بر خود را ندارد و در نتیجه ممکن است منجر به خرابی و وارد کردن خسارت های زیادی شود. از نظر ظاهری، وجه تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین ، از طریق وزن آن است. به این صورت که اگر طول، وزن و قطر یک میلگرد از میزان استاندارد جهانی کمتر باشد میلگرد سبک است. میلگرد هایی که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای طول قطر 6 تا 32 میلی متر هستند، اما میلگرد هایی که دارای طول قطر 8، 0، 12 هستند، جزو دسته میلگرد های سبک قرار می گیرند.

جهت دریافت مشاوره و یا اطلاعات بیشتر در زیمنه فولاد سبک ، فولاد سنگین و یا دیگر آلیازهای فولادی با کارشناسان مجموعه کیان متال تماس حاصل بفرمایید.

میلگرد سنگین چیست؟

میلگرد ها همانطور که می دانید از جنس فولاد هستند که خود دارای گرید های مختلفی از آلیاژ ها است. میلگرد ها دو نوع ساده و آج دار دارند که هر کدام در وزن و انداره های مختلفی در بازار عرضه می شوند. نوعی که وزن و طول قطر بیشتری نسبت به میزان استاندارد جهانی دارد، از نوع میلگرد سنگین می باشد. در ظاهر هم با توجه با نام آن ها می توان گفت که هر میلگردی که پهن تر و سنگین تر است، میلگرد سنگین نامیده می شود. این نوع میلگرد ها بیشتر در موارد پروژه های ساختمانی سنگین و سازه های بزرگ مانند پل ها و سد استفاده می شود. بهترین روش برای مشخص کردن میزان وزن یک میلگرد سنگین توجه به جدول وزنی میلگرد است که توسط هر کارخانه تولید کننده ایجاد می شود. همه کارخانه ها هم می توانند میلگرد سبک و هم میلگرد سنگین را تولید کنند. میلگرد ها به صورت شاخه ای و دسته بندی شده توسط تولید کننده ها عرضه می شوند، میلگرد ها طبق وزن دسته بندی می شوند. یعنی هرچه وزن کم تر باشد، تعداد شاخه های موجود در یک دسته بیشتر است. نکته قابل توجه در مورد تفاوت میلگرد سبک و میلگرد سنگین از نظر قیمت است که هرچه وزن سبک تر باشد قیمت بیشتری دارد. اما با توجه به نوع دسته بندی هم خریدار و هم فروشنده می توانند هزینه مورد نظر خود را مدیریت کرده و به این ترتیب نه خریدار از نظر اقتصادی ضربه می بیند و نه فروشنده به عبارتی دیگر می توان گفت، فروشنده آهن را به صورت کیلویی خریده و شاخه ای می فروشد پس ضرری نمی کند. خریدار هم نسبت به هزینه پرداخت کرده تعداد میلگرد بیشتری دریافت می کند، و به همین دلیل هر دو طرف در این معامله سود خواهند کرد.

نتیجه گیری

در هنگام تولید هر کدام از میلگرد ها چه سبک و چه سنگین ، استاندارد های جهانی میزان وزن و اندازه رعایت شده است و بنا براین نمی توان گفت که میلگرد سبک به دلیل سبک بودن غیر قابل استاندارد است. و همچنین وجود هر دو نوع در مهندسی ساخت و ساز ضروری است. هر کدام تفاوت هایی از نظر ظاهری و قیمت با هم دارند که هنگام فروش چون به صورت درهم و عددی به فروش می رسند، هم برای فروشنده و هم برای خریدار از نظر اقتصادی به صرفه می باشد.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان در رابطه با میلگرد و یا انواع فولاد های آلیاژِ با مشاورین ما در گروه صنعتی کیان متال تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید سوالات و یا نقطه نظرات خود را از طریق شبکه های اجتماعی مجموعه نظیر تلگرام و یا اینستاگرام با ما در میان بگذارید.