راهنمای نامگذاری انواع فولادها

راهنمای نامگذاری انواع فولادها

از جمله آلیاژهای مهم و کاربردی در صنعت، فولاد میباشد. این فلز در نتیجه ی ترکیب شیمیایی آهن و کربن ساخته میشود. استفاده فولاد به سالیان پیش برمیگردد به همین دلیل این محصول دارای قدمت تاریخی میباشد. همچنین این محصول ویژگی ها و کاربردهای فراوانی دارد و به همین دلیل به طور گسترده ای در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد.از جمله  دلایل استفاده  فولاد میتوانیم به استحکام کشش نهایی بالا و قیمت مناسب آن اشاره کنیم. اگر بخواهیم به طور دقیق تر به موارد استفاده این آلیاژ بپردازیم میتوانیم به ساختمان سازی، سازه های زیرساختی، ساخت کشتی، قطار، خودرو و ماشین آلات و همچنین تولید سلاح های نظامی اشاره کنیم. امروزه جهت تولید انواع فولاد از روش های جدیدی استفاده میشود به عنوان مثال ساخت فولاد به روش اکسیژن قلیایی. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه ی نامگذاری فولاد و ویژگی های این آلیاژ آشنا کنیم پس با من همراه باشید.

 

دسته بندی انواع فولاد

همه ی فولاد ها از ترکیبات آهن و کربن ساخته شده اند که عنصر کربن مهم ترین و اصلی ترن عنصر در تمامی فولاد ها میباشد. فولاد ها را میتوانیم به شکل های مختلفی دسته بندی نماییم به عنوان مثال میتوانیم آنها را براساس کاربرد، ترکیبات شیمیایی، شکل، روش تولید، ریزساختار، استحکام فیزیکی، عملیات حرارتی، اصطلاحات کیفیت و میزان کربن به کار رفته در آن دسته بندی کنیم. اگر بخواهیم به گروه بندی انواع فولاد از نظر ترکیبات شیمیایی بپردازیم میتوانیم به فولاد کربن دار، فولاد آلیاژی، فولاد ضد زنگ، فولاد ابزار اشاره کنیم. طبقه بندی فولاد ها از نظر کاربردی که دارند به این صورت میباشد، فولاد ضد مغناطیس،فولاد ساختمانی ( که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد )، ضد زنگ، فنری، جوشکاری، بهسازی شونده و ورق سازی، هیدروژنه و ضد زنگ. شما میتوانید با توجه به نیاز صنعتی که در آن مشغول هستید یکی از این نوع فولاد ها را در کیفیتی مناسب تهیه نمایید. نکته ای که در ارتباط با کربن موجود در انواع مختلف فولاد حائز اهمیت میباشد این است که کربن به صورت یکسان در همه ی فولاد ها به کار نرفته است و فولاد را میتوان در انواع  فولاد های کم کربن که مناسب برای جوشکاری هستند، فولاد با کربن متوسط که در چرخ دهنده ها و ریل راه آهن مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین فولاد با کربن بالا که از جمله بهترین نوع فولاد بوده و کاربرد آن در ساخت تیغه ها و فنر ها میباشد تهیه نمود. با توجه به نکات گفته شده در این قسمت هنگام خرید فولاد باید نکات زیادی را در نظر بگیرید و متناسب با کاری که میخواهید انجام دهید فولاد مناسب آن کار را تهیه کنید. در ادامه به انواع استانداردها و چگونگی ناگذاری فولاد ها پرداخته ایم پس همچنان با ما همراه باشید.

راهنمای نامگذاری انواع فولادها

 

مجموعه صنعتی کیان متال عرضه کننده انواع میلگرد ، شافتینگ ، ورق فولادی و… می باشد که می کوشد با عرضه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب در رفع بخشی از نیاز متقاضیان و مشتریان محترم سهیم باشد.

انواع استانداردها و نحوه ی نامگذاری انواع فولاد

از گذشته تا کنون انواع مختلفی از آلیاژها و فلزات به بازار آمده که در میان آنها فولاد جایگاه خاصی دارد و میزان زیادی از این فلز در انواع و اقسام مختلف و شکل های متفاوتی به طورسالانه تولید میشود. اما این تنوع و گستردگی باعث شده تا به منظور تولید و مبادله ی راحت تر این فلز استاندارد های بین المللی ارائه شود طبق این استانداردها فولاد در طبقه بندی های متفاوتی قرار میگیرند. به طور کلی دو استاندارد Euronorm و ISO که جهت یکپارچه سازی سایر استانداردها ارائه شد، استفاده میشود. اما با توجه به قدرت بعضی کشورها استاندارد های دیگری به جز دو استاندارد نام برده شده برای دسته بندی انواع فولاد مورد استفاده قرار میگیرد به عنوان مثال استاندار DIN که مربوط به کشورآلمان است، استاندارد فرانسه AFNOR و استاندارد آمریکا AISI / SAE نحوه ی نامگذاری در هر یک از این استاندارها متفاوت میباشد اما یک قاعده ی کلی برای نامگذاری فولاد ها وجود دارد که طبق این قاعده سیستم نامگذاری دارای چهار رقم شمارنده میباشد البته بعضی شرکت ها از مجموعه سه یا پنج رقمی نیز استفاده میکنند. در مجموعه چهاررقمی، اولین رقم نوع فولاد را نشان میدهد و رقم دوم نشان دهنده ی درصد کربن میباشد. به طور کلی معیار نامگذاری برای استاندارهای متفاوت در بسیاری از موارد به هم شباهت داشته و اکثر آن ها از مواردی چون ترکیبات شیمیایی، خواص فیزیکی فولاد و فرایند های اکسیژن زدایی به منظور نامگذاری استفاده میکنند.

ارتباط با گروه صنعتی کیان متال

مجموعه صنعتی کیان متال عرضه کننده انواع میلگرد ، شافتینگ ، ورق فولادی و… می باشد که می کوشد با عرضه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب در رفع بخشی از نیاز متقاضیان و مشتریان محترم سهیم باشد. شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در صفحه تماس با ما ، با کارشناسان واحد فروش این مجموعه در ارتباط باشید و سوالات خود در رابطه با محصولات ، نحوه ارسال و… را مطرح نمایید. همچنین با مراجعه و عضویت در شبکه های اجتماعی این مجموعه از جمله صفحه اینستاگرام می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.