آلیاژ چیست؟

آلیاژ چیست؟

به طور کلی ترکیب فلز با فلز دیگر و یا با سایر عناصر غیر فلزی باعث تولید انواع آلیاژ می شود. به عنوان مثال، برنج آلیاژی از دو فلز است: مس و روی. فولاد آلیاژی یا میلگرد آلیاژی از یک عنصر فلزی (آهن) و مقدار کمی، تا 2٪ ، از یک عنصر غیرفلزی (کربن) است. جالب است اینگونه مطرح کنیم که آلیاژها نمونه‌ای از کار تیمی چندین عنصر هستند، زیرا هر ماده درون آلیاژ خواص خاص خود را به محلول یا مخلوط می‌دهد. برخی از آلیاژها بهترین ویژگی‌های هر عنصر کمک‌کننده را می‌گیرند و محصول نهایی سخت‌تر، بادوام ‌تر ویا مقاوم‌ تر در برابر خوردگی ایجاد می‌کنند.

معادلات شیمی دقیقی برای ایجاد این نسبت های دقیق انجام می شود، در نهایت موادی با خواص منحصر به فرد و مفید تولید می کند. شما عزیزان می توانید برای خرید انواع فولاد آلیاژی در سایز های مختلف با مشاورین ما در گروه صنعتی کیان متال تماس بگیرید.

گروه صنعتی کیان متال با بیش از ۳۰ سال سابقه در امر تولید انواع میلگرد، شش پر، چهار پهلو و فرم دار با دقت هزارم، صدم و دهم با ماشین آلات روز و پیشرفته و با بالاترین دقت و سرعت خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. ما با بهره گیری از مجرب ترین کادر فنی و مهندسین ایران عزیزمان توانسته ایم از تولید داخلی حمایت کرده و بخش کوچکی از چرخه صنعتی کشورمان را به دست بگیریم. افتخار ما تولید ملّی و حمایت از کالای با کیفیت ایرانی می باشد.

 

آلیاژ ها چگونه ساخته می شوند و چگونه کار می کنند؟

کاوش عمیق تر در شیمی آلیاژ نشان می دهد که چرا آلیاژها در چنین طیف گسترده ای از صنایع مفید هستند. از آنجایی که در آلیاژها عناصر مختلفی با هم  ترکیب می شوند، حاوی اتم هایی با اندازه های مختلف هستند. نحوه ترکیب و برهم کنش این اتم ها با یکدیگر، طبقه بندی آلیاژها را نشان می دهد. در شیمی آلیاژ، یک آلیاژ را می توان با توجه به آرایش اتمی آن به عنوان جانشین یا بینابینی طبقه بندی کرد.

آلیاژهای جایگزین: یک آلیاژ جایگزینی از مکانیسم های تبادل اتمی تشکیل می شود. اجزای فلزی شعاع اتمی و قابلیت‌های پیوند شیمیایی مشابهی دارند، بنابراین اتم‌های یک فلز می‌توانند همان مکان‌هایی را که همتای خود در شبکه فلزی اتمی دارند اشغال کنند. آلیاژهای جایگزین شناخته شده شامل برنج و برنز هستند.

آلیاژهای بینابینی: یک آلیاژ بینابینی زمانی تشکیل می شود که اتم های کوچکتر از یک عنصر سوراخ های شبکه فلزی را پر کنند. اتم های هر عنصر مکان های یکسانی را اشغال نمی کنند. فولاد نمونه ای از آلیاژهای بینابینی است. در مورد فولاد، اتم های کربن کوچکتر فضاهای بین اتم های آهن را پر می کنند.

شیمی جذاب است، اما ما به این نکته می‌رسیم: در هر دو مورد، اتم‌های موجود در آلیاژ به آسانی اتم‌های موجود در یک فلز خالص نمی‌توانند روی یکدیگر بلغزند، به این معنی که آلیاژ قوی‌تر و سخت‌تر از هر یک از آنهاست. برای ایجاد آن از فلزات خالص استفاده شده است. آن را مانند نوار چسب در نظر بگیرید: اگر فقط یک طرف نوار چسب را داشته باشید، آنقدر محکم به خودش نمی‌چسبد که حلقه‌ها و قلاب‌های متضاد به هم می‌چسبند.

 

چرا آلیاژ های فلزی مفید هستند؟

فلزات خالص به ندرت در تولیدات صنعتی استفاده می شوند زیرا بسیار چکش خوار یا نرم هستند. اما همانطور که در بالا نشان دادیم، آلیاژ کردن یک فلز اغلب خواص آن را افزایش می دهد. برخی از آلیاژها برای داشتن مقاومت بهتر در برابر خوردگی یا رسانایی بهتر و برخی نیز برای افزایش قابل توجه قابلیت تحمل بار ساخته شده اند. خواص فیزیکی یک آلیاژ – مانند رسانایی، واکنش پذیری و چگالی – ممکن است تفاوت قابل توجهی با عناصر تشکیل دهنده آن نداشته باشد. با این حال، خواص مهندسی یک آلیاژ – مانند استحکام برشی و استحکام کششی – ممکن است اساساً متفاوت باشد.

به همین دلیل، آلیاژهای فلزی در کاربردها و صنایع مختلفی مانند تولید، الکترونیک، کالاهای داخلی، معماری، لوله کشی و صنایع خودروسازی و هوافضا تقاضای بالایی دارند.

 

نمونه هایی از آلیاژ های محبوب و کاربرد آنها:

برنج: برنج آلیاژی از مس و روی است. برنج نقطه ذوب پایینی دارد و بسیار کارآمد و بادوام است. در کاربردهایی که اصطکاک کم و مقاومت در برابر خوردگی بالا نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد مانند:

 • قفل
 • بلبرینگ
 • اجزای مهمات
 • قطعات لوازم خانگی
 • تزیین

آلیاژ چیست؟

 

فسفر برنز: فسفر برنز از آلیاژ مس با 0.5-11٪ قلع و 0.01٪ فسفر تشکیل شده است. در برابر خوردگی و خستگی مقاوم است و بیشتر در موارد زیر استفاده شود:

 • میله های جوش
 • بوشینگ ها
 • بلبرینگ
 • فنر
 • تعویض قطعات
 • ملخ های کشتی و سایر کاربردها در محیط دریایی

فولاد: فولاد آلیاژی از آهن و کربن است. استحکام کششی بالا و هزینه کمی نسبت به آلیاژهای دیگر دارد. گروه صنعتی کیان متال دارای طبقه بندی های زیادی از فولاد مانند فولاد ضد زنگ ، فولاد فنری آنیل شده و گرم شده و فولاد نورد سرد می باشد. اغلب در موارد زیر استفاده می شود:

 • قطعات خودرو
 • زیر ساخت
 • ساخت و ساز
 • محصولات خانگی
 • وسایل اشپزخانه

مس بریلیم: مس بریلیم که با نام آلیاژ ۲۵ یا BeCu نیز شناخته می شود، یک آلیاژ مس با ۰٫۵ تا ۳ درصد بریلیم است. قابلیت جوش، انعطاف پذیر و دارای ویژگی های غیر مغناطیسی و بدون جرقه است. در برابر اکسیداسیون، خوردگی و اسیدهای غیر اکسید کننده مقاوم است. علاوه بر این، مس بریلیوم دارای قابلیت هدایت حرارتی و الکتریکی عالی است. اغلب در موارد زیر استفاده می شود:

 • کنتاکت های کانکتور الکترونیکی
 • چشمه های کوچک
 • آلات موسیقی
 • اجزای کامپیوتر
 • ابزارهایی برای محیط های خطرناک مانند مهندسی هوافضا و فلزکاری

آلیاژ چیست؟

 

آیا آلیاژ های فلزی گران هستند؟

یک تصور غلط رایج این است که آلیاژهای فلزی به دلیل مراحل متعدد لازم برای تولید آنها گران قیمت هستند. با این حال بسیاری از آلیاژهای فلزی مانند برنج و برنز برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند که اغلب می توان آلیاژ را با قیمت کمتری نسبت به فلزات خالص تشکیل دهنده به دست آورد.

 

تخصص ما در جهت صرفه جویی شما در هزینه وزمان

در تجربه ما، هزینه‌های غیرضروری برای یک تولیدکننده زمانی رخ می‌دهد که در سفارش محصول و آلیاژ مورد نظر خود مشاوره کامل دریافت نکرده و دچار اشتباه در خرید خود می شوند. زیرا از خواص فولاد آلیاژی مورد نظرشان اطلاعاتی تدارند و محصول اشتباهی را خریداری می کنند. از این رو شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع فولاد آلیاژی، میلگرد پولیشی و … با مشاورین ما در کیان متال تماس بگیرید تا بهترین محصول ضمانت دار را با مناسبترین هزینه خرید نمایید. برای ارتباط با ما می توانید از شماره های درج شده در صفحه تماس با ما ، با ما ارتباط بگیرید.